فیلترهای سرامیکی ریخته گری

تاکید به توسعه دریامحور در برنامه هفتم توسعه

با وجود اینکه ما در ایران بیش از ۵۸۰۰ کیومتر سواحل اصلی، جزیره‌ای و رودخانه‌ای داریم، اما سهم بسیار پایینی در GDP ایران از حوزه کسب‌وکارهای دریایی است؛ از این رو در برنامه هفتم توسعه، به اقتصاد دریامحور با توسعه دریا، سواحل، بنادر و آب‌های مرزی تاکید شده است.

به گزارش ایسنا، شهریورماه بود که سیاست‌های کلی برنامه هفتم از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد که در بند ۱۱ آن به تحقق سیاست‌های کلی آمایش سرزمین با توجه به مزیت‌های بالفعل و بالقوه و اجرایی ساختن موارد برجسته آن با توجه ویژه بر دریا، سواحل، بنادر و آب‌های مرزی تاکید شد.

همچنین ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ششم آذرماه بخشنامه خط مشی‌ها و چارچوب کلان برنامه هفتم توسعه را ابلاغ کرد که در موضوعات کلیدی آن، به رشد اقتصادی عدالت‌محور با رویکرد ارتقای بهره‌وری با تأکید بر اقتصاد دریامحور اشاره شده، چرا که موضوعاتی مانند انرژی و ترانزیت یا اقتصاد دریامحور که موتور محرکه و کانون رشد اقتصادی و افزایش تولید هستند.

فرمانده معظم کل قوا همچنین به‌تازگی ارتقاء همه‌جانبه توان رزمی و تجهیزات دفاعی در نیروی دریایی و استمرار اقداماتی همچون دریانوردی در آبهای دوردست و بین‌المللی را لازم دانستند و گفتند: استفاده از فرصت دریا و ظرفیت‌های عظیم آن باید به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  انتقاد آصفری به ورود شورای امنیت درباره استفاده سوخت مازوتدر نیروگاه‌ها

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سوابق دریانوردی ایرانیان در گذشته که باعث انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی به مناطق دیگر دنیا شد، خاطرنشان کردند: با وجود این سابقه و سواحل طولانی دریایی در شمال و به‌خصوص جنوب ایران، فرهنگ استفاده از فرصت‌های دریا در کشور مورد غفلت واقع شده و باید به فرهنگ عمومیِ مردم تبدیل شود.

پیش از این نیز محسن رضایی -معاون اقتصادی رئیس جمهور- عنوان کرده بود: امروز برای دسترسی به دریا جنگ ها انجام می شود اما ایران علی رغم اینکه دریا دارد از دریا هیچ استفاده ای نمی کند. باید از فرصت ها استفاده کنیم؛ برای سرعت دادن و شتاب دادن به اقتصاد کشور، باید بحث توسعه دریا محوری را در دستور کار قرار دهیم و از همه کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و همه ایرانیان داخل و خارج از کشور درخواست داریم تا سرمایه و ایده‌های خود را در خصوص سواحل و دریاهای ایران به کار ببندند.  

همچنین به گفته مسعود پل‌مه، دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران، اگرچه ما در ایران بیش از ۵۸۰۰ کیومتر سواحل اصلی، جزیره‌ای و رودخانه‌ای داریم، اما متاسفانه سهم بسیار پایینی در GDP ایران از حوزه کسب‌وکارهای دریایی است؛ این در حالی است که پیشرفته‌ترین شهرها، توسعه‌یافته‌ترین کارخانجات و فعالیت‌های اقتصادی، در کنار سواحل شکل گرفته و بالندگی آن کشورها را رقم می‌زند و علت آن هم نگاه عمیق اجتماعی و اقتصادی از دریچه دریاست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ۱۰ اشتباهی که از کاربران جدید اندروید سر می‌زند

انتهای پیام

الماس تراشکاری

Check Also

تسهیل‌گری صدور مجوزها در بخش آبزی پروری اولویت نخست وزارت جهاد-تایمز

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در جلسه صبح امروز امنیت غذایی که با حضور معاونان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *