فیلترهای سرامیکی ریخته گری

تدوین بسته "ماندگاری پرستاران"/ افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پرستاران در صورت تصویب دولت

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، عباس عبادی امروز در نشست خبری در وزارت بهداشت اظهار کرد: دنیا با ۶ میلیون کمبود پرستار مواجه است و در چنین شرایطی با جابجایی پرستاران روبرو می‌شویم.

وی افزود: در همین راستا در معاونت پرستاری بسته ماندگاری گروه پرستاری در حال تدوین است که بر ارتقای وضعیت معیشت و کرامت همکاران تمرکز دارد به طور مثال، پیشنهاداتی از جمله اصلاح فرمول محاسبه اضافه کار در آن ارائه شده است. بهبود اسکان همکاران پرستار نیز در این بسته در حال پیگیری است که شامل مسکن ملی و پانسیون‌های پرستاری است که ساخت پانسیون در ۳۱ منطقه آغاز شده است؛ در این بسته همچنین تسهیلاتی برای ادامه تحصیل همکاران پرستار در نظر گرفته شده که ارتقای شغلی داشته باشند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به تصویب افزایش ۴۶ درصدی تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۴۰۳ در شورای عالی بیمه گفت: در صورت تصویب افزایش ۴۶ درصد تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در هیئت دولت، تعرفه خدمات پرستاری نیز به این میزان افزایش می‌یابد.

تعرفه‌های پرستاری باعث افزایش پرداخت از جیب مردم شد؟

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال خبرنگار تایمز مبنی بر این‌که “در حال حاضر تعرفه خدمات پرستاری در برخی از خدمات سرپایی، باعث افزایش پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان شده است؛ در عین حال در صورت تصویب رشد ۴۶ درصدی تعرفه‌ها، به دلیل ثابت ماندن سهم سازمان‌های بیمه، میزان پرداختی مردم بیشتر نیز خواهد شد؛ برای جلوگیری از افزایش پرداختی مردم چه تدبیری اندیشیده شده؟” گفت: اگر به این موضوع از منظر وضعیت پرداختی مردم نگاه شود مطالبه درستی را مطرح کردید اما این موضوع (کاهش پرداخت از جیب مردم) را باید بیمه‌ها دنبال کنند و پیگیر باشند. در دنیا به این صورت است که اگر بتوانیم خدمت درمانی‌ای را با نیروهای پرستاری به صورت ارزان‌تر به بیماران ارائه کنیم، بهتر از این است که همان خدمت را توسط متخصصان که خدمات گران‌تری دارند ارائه کنیم بنابراین در خدماتی که هم پرستار و هم پزشک می‌توانند آن‌ها را ارائه کنند، صندوق‌های بیمه باید به خدمات مقرون به صرفه‌تر توجه کنند. یکی از اهداف تعرفه گذاری خدمات پرستاری این بود که بتوانیم اقتصاد درمان را ترمیم کنیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - این دانه درمان نمی کند شفای طبیعی در دل آن نهفتهاست / 100 سال بدون بیماری زندگی کنید

پاسخ به گلایه‌های پرستاران از نحوه اجرای قانون

عبادی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر تایمز مبنی بر این که چرا پرستاران از نحوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و میزان کارانه دریافتی خود گلایه دارند؟ بیان کرد: مقداری تأخیر در پرداخت تعرفه پرستاران وجود دارد و در عین حال مقادیری که در نظر گرفته شده ممکن است با شرایط اقتصادی متناسب نباشد در این راستا در تلاش هستیم که تعداد بسته‌های خدمتی پرستاری و ارزش نسبی خدمات پرستاری را افزایش دهیم؛ در این زمینه سازمان‌های بیمه‌گر باید به ما کمک کنند.

کارانه پرستاران ۳ برابر شده است

وی افزود: تا قبل از اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، میانگین دریافتی کارانه پرستاران از ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان بود اما پس از اجرای آن به ۳ میلیون تومان رسیده است. البته میزان تعرفه پرداختی در تناسب با میزان ضریب اشغال تخت در بیمارستان‌‌ها و بخش‌ها و سطح مراقبتی است که پرستاران انجام می‌دهند بنابراین ممکن است در برخی از بیمارستان‌ها به دلیل اینکه بیمار کم است، احصای درآمد کمتر و درنتیجه کارانه پرستاران آن کمتر باشد؛ در این زمینه نیز پیشنهاد کرده‌ایم که ضرایب خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۳ اصلاح شود.

تأکید برنامه هفتم توسعه به بیمه‌ها برای پوشش خدمات پرستاری درمنزل

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - شیرینی و شکلات سالم تر برای عید

عبادی با بیان این‌که متولدین دهه ۶۰ در حال گذر از میانسالی هستند و تا ۲۰ سال آینده به دوره سالمندی وارد می‌شوند؛ تصریح کرد: در ۲۰ سال آینده با جمعیت بزرگی از سالمندان مواجه می‌شویم و انتظار می‌رود که امید به زندگی افزایش یابد و پیرو آن، سن افراد بالاتر برود و در سنین بالاتر بیماری‌های مزمن نیز افزایش یابد. در این زمینه وزارت بهداشت مسئولیت‌هایی از جمله تربیت نیروی انسانی در حوزه پرستاری دارد که رشته پرستاری سالمندی در حال تربیت است. در عین حال ایده بانک زمان در برخی کشورها در حال اجراست که می‌تواند در کشور ما نیز اجرا شود؛ در بانک زمان، شهروندان می‌توانند مراقبت یک یا چند سالمند را برعهده بگیرند و بر اساس زمانی که به این مراقبت اختصاص می‌دهند دولت در زمان سالمندی به آن‌ها خدمات ارائه کند.

وی ادامه داد: بیماران مزمن و سالمندان ترجیح می‌دهند در منزل خود خدمات درمانی را دریافت کنند و در همین راستا برنامه‌هایی از جمله تربیت پرستار در رشته پرستاری سالمندی و پیگیری تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات پرستاری در منزل را در دستور کار خود قرار داده‌‌ایم؛ خوشبختانه در قانون هفتم توسعه بیمه‌ها مکلف شدند که خدمات پرستاری در منزل را تحت پوشش قرار دهند.

تربیت سالانه ۱۰۵۰۰ نیروی پرستاری در کشور

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان این‌که رشد تربیت نیروی انسانی در حوزه پرستاری بسیار خوب بوده است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۰ حدود ۳۰۰۰ نفر پرستار فارغ‌التحصیل می‌شدند اما در سال جاری بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر پرستار در سال تربیت می‌کنیم.

آخرین وضعیت کمبود پرستاران در ایران

وی با اشاره به کمبود پرستار نیز بیان کرد:‌ در حال حاضر به ازای هر تخت بیمارستانی به طور میانگین ۱٫۲۵ نفر پرستار داریم که استاندارد آن ۱٫۸ است و بنابراین سرانه پرستار به ازای تخت بیمارستانی باید افزایش یابد؛ بخشی از رفع کمبودهای نیروی انسانی با تربیت نیروی جدید و یک بخش دیگر با افزایش نگهداشت پرستاران حاصل می‌شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - نحوه تأمین داروهای بیماران خاص در نوروز

رشد وضعیت حوزه پرستاری پس از پیروزی انقلاب

وی با بیان این‌که تعداد مراکز عالی آموزش پرستاری از ۳۰ مرکز در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب به ۲۱۰ مرکز در ۶۷ دانشگاه و دانشکده پزشکی رسیده است؛ گفت: در سال‌های قبل از انقلاب سالانه کمتر از ۱۰۰۰ نفر پذیرش پرستاری داشتیم که این رقم در سال ۱۴۰۲ فقط در کارشناسی پرستاری به ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است و در تحصیلات تکمیلی شامل ۱۳ رشته کارشناسی ارشد ۱۰۰۰ نفر و در دکترای تخصصی ۱۱۵ نفر تربیت می‌شوند.

چند پرستار در دولت سیزدهم جذب شدند؟

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت استخدامی پرستاران نیز خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم در سه نوبت جذب گروه‌های پرستاری را داشتیم که در نوبت اول در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۹ هزار نفر به‌کارگیری شدند، همچنین بر اساس قانون تبدیل وضعیت ایثارگران ۲۰۵۰۰ نفر از پرستاران جذب شدند؛ درعین حال از مجموع ۲۵ هزار نفر ظرفیت استخدامی سال جاری، حدود ۵۰ درصد مربوط به گروه‌های پرستاری است که فرآیندهای گزینش و مصاحبه‌های آن‌ها در حال اتمام است و در تلاش هستیم که تا قبل از پایان سال همه این افراد در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به‌کارگیری شوند.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

برپایی میز خدمت وزارت بهداشت در راهپیمایی ۲۲ بهمن/ ارائه مشاوره‌های طب سنتی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد