فیلترهای سرامیکی ریخته گری

دو پیام تسلیت دیگر برای درگذشت علاءالدین قاسمی

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی و احمد جولایی، دبیر بیست و یکمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی در پیام‌هایی جداگانه، درگذشت علاءالدین قاسمی پیشکسوت عرصه تعزیه‌خوانی را تسلیت گفتند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، در پی درگذشت علاالدین قاسمی هنرمند عرصه تعزیه‌خوانی پیام تسلیتی منتشر کرد.

در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی آمده است:

«به نام او که تنها ماندگار است؛ طریق بهره‌گیری از رهنمودهای ارزشمند حاضر در کلام پاکیزه‌ خدا و زندگی ائمه معصومین (ع) به ویژه امام حسین (ع) در امور شخصی هرکسی و اولویت‌گذاری‌هایش برای طی عمر گذران دنیوی، یقینا انتخابی خداپسندانه و گزینشی هوشمندانه است و صد البته انتقال آن به سایرین نیز، نعمت‌ها و برکات و گشایش‌های خودش را داشته و هر کسی از این مولفه‌ها و فضائل، دقیق‌تر و عمیق‌تر بهره گرفته باشد؛ وجودش شرایط شایسته‌تری برای انتقال این مفاهیم به دیگران خواهد داشت.

از این منظر، پیشکسوت بزرگ تعزیه‌خوانی معاصر، استاد علاءالدین قاسمی، مرد مردستان از این جَرگه و زُمره بود، راوی فهیم و فرهیخته این دیار اسلامی، حلقه‌های پیوند امروز و امروزیان بود که برای حفظ فرهنگ، دین و انسانیت، همچون دستمایه و سرمایه‌ای بی‌جایگزین بود. عروجش داغی تازه بر جان نجیب هنر اصیل شبیه خوانی این مرز و بوم گذاشت.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  انتشار فراخوان «سینماحقیقت» با دو موضوع آب و جمعیت

هر چند خانواده بزرگوار ایشان و خاندان هنرپرور قاسمی را هیچ کلامی، تسلّای خاطر نمی‌دهد اما از آنجا که در برابر مشیت الهی، چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست برای آن عزیز علو درجات را که همان همنشینی با اربابش امام حسین (ع) است، از درگاه ایزد منان خواستارم و به خانواده ایشان و خانواده هنر تعزیه تسلیت عرض می‌نمایم.»

همچنین احمد جولایی، دبیر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی، درگذشت علاءالدین قاسمی پیشکسوت عرصه تعزیه‌خوانی را تسلیت گفت.

 در متن پیام احمد جولایی آمده است:

«همزمان با بعثت پیامبر رحمت (ص) که زمزمه‌ آیات ابتدایی کلام‌الله مجید به گوش می‌رسد، در اوج تأسف و تاثر مشیت‌ الهی در این قرار گرفت که نغمه‌ کاملا غمگینانه را بشنویم و از هجرت هنرمند بزرگی همچون استاد علاءالدین قاسمی هنرمند پیشکسوت عرصه‌ شبیه‌خوانی خبردار شویم.

خبر فقدان این هنرمند ملی که عمر پرثمر خود را با بازسازی واقعه‌ عاشورا با هنری از جنس نمایش دمساز کرد، موجب اندوه و تاثر گردید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  گرامیداشت یاد و خاطره سه هنرمند قدیمی در «لانگ شات»

مرحوم قاسمی صاحب اندیشه‌ای هنرمندانه در کسوت تعزیه بود و این هنر ارزشی به دست این هنرمند توانا علاوه بر اینکه در رسانه ملی جایی برای خود باز نموده‌ است در فراتر از مرزها نیز گسترش یافت؛ بی‌شک آن مرحوم بخش مهمی از روند جریان‌سازی تعزیه‌خوانی این سرزمین کهن محسوب می‌شد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت این ضایعه به جامعه هنری کشور از خداوند متعال برای آن هنرمند فقید علو درجات و برای خانواده و بازماندگان آن مرحوم، شکیبایی آرزومندم.»

علاءالدین قاسمی، تعزیه‌خوان مطرح کشورمان روز شنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ از دنیا رفت.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای به ۳۴ میلیون نفر رسیدند-تایمز

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بازدیداز مرحله پایانی اولین رویداد ملی «بازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *