فیلترهای سرامیکی ریخته گری

رشد جمعیت حیات وحش فیروزکوه در سرشماری‌های سالیانه

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه ضمن اشاره به رشد جمعیت حیات وحش در شهرستان فیروزکوه گفت: شهرستان فیروزکوه با وجود برخورداری از مناطق بکر طبیعی و حیات وحش قابل توجه و تنوع زیستی بالا، به واسطه فعالیت واحدهای شن و ماسه و بتن، دامداری‌ها و همچنین عدم وجود شبکه جمع آوری فاضلاب و سیستم تصفیه فاضلاب شهری، دارای مشکلات عمده زیست محیطی است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، داریوش فرخی با تشریح وضعیت محیط زیست شهرستان فیروزکوه در سال۱۴۰۰، اظهارکرد: شهرستان کوهستانی فیزورکوه با دارا بودن ۲ منطقه تحت مدیریت اثر طبیعی ملی تنگه واشی و پناهگاه حیات وحش کاوه ده، از مناطق بکر و دست نخورده استان تهران است که دارای جمعیت قابل توجهی از حیات وحش بوده و از همین رو از شهرستان‌های مهم دارای مناطق طبیعی استان محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان فیروزکوه به دلیل وجود واحدهای صنعتی متعدد بویژه معادن و دامداری‌ها و همچنین عدم وجود شبکه جمع آوری فاضلاب و سیستم تصفیه فاضلاب شهری دارای مشکلات عمده زیست محیطی است، افزود: در طول سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۸۸ پایش محیط زیستی از واحدهای صنعتی و معدنی و خدماتی شهرستان انجام شد که حاصل آن صدور ۱۰۱ اخطاریه قانونی برای واحدهای متخلف بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  مرگ یک اسب در تصادف با پیکان و مصدومیت ۶ نفر

فرخی در ادامه گفت: طی سال گذشته ۹ مورد شکایت مردمی دریافت و رسیدگی شد و تعداد ۱۷۲ استعلام صنایع  و واحدهای خدماتی نیز دریافت شد. همچنین در این مدت تعداد ۱۸ خوداظهاری محیط زیستی از سوی واحدهای صنعتی به این اداره واصل  و در کنار این تعداد ۴۶ نمونه گیری از خروجی پساب صنایع و واحدهای پرورش ماهی وکشتارگاه، رودخانه‌های شهرستان انجام شد.

وی در ادامه به مهمترین اقدامات انجام شده در بخش محیط زیست طبیعی اشاره کرد و افزود: در سال ۱۴۰۰ علی رغم کاهش تخلفات نسبت به وضعیت مشابه در سال گذشته، ۲۸ مورد تخلف شکار و صید در گشت و پایش محیط بانان در مناطق تحت مدیریت کشف شد که به دستگیری متخلفین و معرفی آن‌ها به مراجع به قضایی انجامید. بر همین اساس تعداد ۳۴ سلاح مجاز و غیرمجاز و  لاشه ۱۴ رأس قوچ و کل و بز شکار شده از متخلفین طی یکسال گذشته کشف و ضبط شد.

رشد ۱۸ درصدی جمعیت حیات وحش در سرشماری سالانه  محیط زیست

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه با اشاره به اینکه نتیجه سرشماری سالانه حیات وحش فیروزکوه نشان از رشد ۱۸ درصدی جمعیت حیات وحش می‌دهد، اضافه کرد: تحویل و رهاسازی ۹ عدد از گونه‌های پرندگان، ۲۸ مورد احداث، مرمت و لایروبی آبشخورهای مناطق تحت مدیریت، تهیه و پخش حدود ۵ تن علوفه ضروری برای حیات وحش پناهگاه حیات وحش کاوه ده و رنگ آمیزی و تحریر دوباره تابلوهای موجود در پناهگاه حیات وحش کاوه ده و اثر طبیعی ملی تنگه واشی از دیگر اقدامات این اداره در حوزه محیط زیست طبیعی در سال ۱۴۰۰ بوده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  سانحه رانندگی مرگبار در برزیل

وی ادامه داد: در گشت‌های محیط بانان در سال گذشته گونه پلنگ به کرات مشاهده و یا تصویربرداری شده که این موضوع نشان از امنیت منطقه برای زیست و زادآوری این گونه ارزشمند دارد.

فرخی به عمده مشکلات محیط زیستی شهرستان فیروزکوه در حوزه محیط زیست انسانی اشاره کردوگفت: کشتارگاه شهرداری فیروزکوه، تنها کشتارگاه موجود در شهرستان است که با پیگیری این اداره تصفیه خانه آن احداث شد. البته این تصفیه خانه منطبق بر ضوابط محیط زیست نبوده و این اداره پیگیری لازم برای بهبود روند فعالیت این کشتارگاه را در دستور کار خود دارد.

فرخی افزود: همچنین تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی علی دره به علت افزایش فاز شهرک صنعتی، مناسب نبوده و افزایش ظرفیت تصفیه خانه یکی از مهمترین برنامه‌هایی است که باید در شهرک صنعتی انجام شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه درباره محل دفن زباله شهری شهرستان گفت:با توجه به پیگیری این اداره حفاظت محیط زیست و مصوبات استانی و شهرستانی شرکتی به منظور مدیریت پسماند درشهرستان ثبت شده و شهرداری نیز طرح مطالعات ارزیابی زیست محیطی را به محیط زیست ارائه داده ولی به علت برخی از ایرادات، این مهم اجرایی نشده و مرکز دفن زباله همانند قبل فعالیت می‌کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  احداث یک بزرگراه به طول 16 کیلومتر در شرق تهران

وی افزود: در بهمن ماه سال گذشته پس از پیگیری‌های اداره محیط زیست دستگاه اتوکلاو بیمارستان امام خمینی شهرستان نصب و راه اندازی شد و با اجرای این طرح پسماندهای عفونی بصورت استاندارد بی خطر سازی می‌شود.

فرخی در پایان از همراهی مردم شهرستان در همکاری با محیط زیست قدردانی کرد و گفت: موضوع محیط زیست امری مشارکتی است و برای تحقق اهداف محیط زیست و توسعه پایدار،  همکاری همه مردم، ذینفعان و دستگاه‌ها ضروریست و در این رابطه هر اقدام فرهنگی و اجرایی مهم و تاثیرگذار است.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

بازداشت عامل توهین به شهید رئیسی و یارانشان در اینستاگرام-تایمز

سرهنگ شاهین حسنوندرئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی غرب استان تهران گفت:‌ در جریان رصد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *