فیلترهای سرامیکی ریخته گری

زنگ خطر نابودی دامداری در گلستان به صدا در آمد

ایسنا/گلستان دبیر خانه کشاورز گلستان با اشاره به چالش‌ها و مشکلات پیشروی دامداران گلستانی، گفت: زنگ خطر نابودی دامداری در استان گلستان به صدا در آمده است.

علیقلی ایمانی عصر امروز دوشنبه ۲۸ آذر در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به مشکلات عدیده دامداران گلستانی اظهار کرد: گرچه مسائل و مشکلات این حوزه عنوان می‌شود اما از آسیب‌شناسی آن برای پیدا کردن راه حل مناسب غافل می‌شویم.

وی با تأکید بر اینکه زنگ خطر نابودی دامداری در استان گلستان به صدا در آمده است، افزود: در سال‌های نه چندان دور دو میلیون و ۵۰۰ هزار رأس دام سبک در استان گلستان وجود داشت که در حال حاضر به یک میلیون و ۷۰۰ هزار رأس آن هم با شرایط خیلی سخت رسیده البته این روند کاهشی در دام سنگین هم دیده می‌شود.

دبیر خانه کشاورز گلستان با بیان اینکه برنامه مدون و جامعی برای حفظ و احیای دام در استان گلستان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: دامپروری هزاران شغل را در دل خود جای می‌دهد و صنایع تبدیلی، حمل و نقل، فرآوری و پرورش آن اشتغالزایی زیادی به همراه دارد لذا می‌طلبد برای رفع مشکلات حوزه دام، اقدامات اساسی انجام شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  طراحی نرم افزار کالابرگ توسط مخابرات منطقه خوزستان

ایمانی با طرح این پرسش که آیا با وجود تنوع اقلیمی موجود در گلستان، کار کارشناسی و اساسی در مراتع انجام شده است، تصریح کرد: با وجود آنکه مراتع طبیعی خیلی خوبی در گلستان وجود دارد اما چه اقدامی برای تأمین و کشت علوفه انجام شده و چه راهکاری پیشروی دامداران گلستانی قرار گرفته تا بتوانند بهره‌وری را افزایش دهند و امروز دچار مشکل نشوند؟

وی با بیان اینکه ارائه گزارش در خصوص توزیع نهاده‌های دامی علاج مشکل دامداران نیست، تأکید کرد: اگر دامداری اقتصادی و باثبات و دارای بازار مطلوب محصولات دامی در گلستان شکل بگیرد به طور قطع دامدار می‌تواند بدون نیاز به حمایت‌های دولتی مشکل خود را رفع کند اما در حال حاضر با حذف ارز ترجیحی، قیمت نهاده‌های دامی افزایش قابل توجهی داشته است.

دبیر خانه کشاورز گلستان با بیان اینکه متولی حوزه دام جهاد کشاورزی است، تأکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید در خصوص این حوزه برنامه داشته باشد و برای اشتغال، پایداری تولید و حفظ امنیت غذایی کشور تلاش کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  بیش از ۸۰۰ دستگاه لوازم خانگی بی‌کیفیت توقیف شد

ایمانی متذکر شد: متأسفانه جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای رفع مشکل دامداران گلستانی ندارد و می‌طلبد برای رفع مشکلات این حوزه بین دستگاه‌های مختلف اجرایی اعم از دامپزشکی، جهاد کشاورزی و غیره هماهنگی ایجاد شود.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

ثبت نام برای جایگزینی ۴۰ هزار خودروی فرسوده از ابتدای سال-تایمز

محمود مشهدی شریف رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو  در گفتگو با باشگاه خبرنگاران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *