فیلترهای سرامیکی ریخته گری

زیان میلیاردی سگ‌های صاحب‌دار به نظام سلامت/ پیشگیری از هاری ۱۲۸۰میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می‌کند!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، بر اساس اعلام وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۲۰ هزار نفر دچار حیوان‌گزیدگی شده‌اند؛ معضلی که خسارت‌های زیادی به نظام سلامت و افراد آسیب‌دیده وارد می‌کند.

عوارض حیوان‌گزیدگی

هرگونه نفوذ نیش یا دندان حیوانات داخل پوست انسان، گزش محسوب می‌شود. همه گزش‌ها بدون درنظرگرفتن وسعت و محل گزش، به‌طور بالقوه خطرناکند و می‌توانند باعث ابتلا به ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف و بروز عفونت شوند. هاری، سالک و تب کریمه کنگو از جمله شایع‌ترین بیماری‌های بومی قابل انتقال بین انسان و حیوان در کشور هستند که بر اثر گزش جانوران مختلف بروز می‌یابند.

۸۰درصد موارد حیوان‌گزیدگی توسط “سگ‌ها”

طبق اعلام وزارت بهداشت، از ۳۲۰ هزار مورد حیوان‌گزیدگی ثبت‌شده در سال قبل، ۸۰ درصد آن‌ها سگ‌گزیدگی بوده است! حدود ۱۹ درصد گزش‌ها توسط گربه و یک درصد نیز مربوط به سایر حیوان‌گزیدگی‌ها بوده است.

هاری مهم‌ترین بیماری ناشی از گزش سگ‌ها

هاری مهم‌ترین بیماری‌ ناشی از گزش سگ‌هاست که به‌علت مرگبار بودن آن، لازم است مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. ویروس هاری در پستانداران و حیواناتی نظیر سگ‌ها، راسوها، خفاش‌ها، روباه‌ها و… آلودگی ایجاد می‌کند؛ این ویروس از طریق محل زخم وارد بدن می‌شود و پس از تکثیر از مسیر عصب خود را به مغز می‌رساند و باعث بیماری هاری می‌شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  هدف گذاری برای افزایش ۱۰ برابری صادرات دارو/ ارزبری کاهشمی‌یابد

علائم بیماری شامل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، پرخاشگری، اختلالات رفتاری و کماست و در صورتی که فردی دچار این علائم شود؛ مرگ او صددرصد خواهد بود.

هزینه پیشگیری از هاری در جهان چقدر است؟

با توجه به درصد کشندگی بالای هاری، تمام افراد حیوان‌گزیده باید تحت مراقبت و پیگیری برای اقدامات پیشگیری‌کننده قرار گیرند که این اقدامات، هزینه‌های سنگینی به کشورهای مختلف از جمله کشور ما وارد می‌کند. میانگین هزینه پیشگیری از هاری پس از مواجهه با حیوانات، در حال حاضر به‌طور متوسط ۱۰۸ دلار تخمین زده می‌شود!

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که در سطح جهانی، بار اقتصادی هاری ناشی از گزش سگ‌ها ۸٫۶ میلیارد دلار در سال است که باید به آن، هزینه‌های ناشی از درمان آسیب‌های روانی واردشده برای افراد و جوامع را نیز اضافه کرد، اما این هزینه در کشور ما چقدر است؟

محمدرضا شیرزادی؛ رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال انسان و حیوان وزارت بهداشت درباره هزینه‌های پیشگیری از هاری به تایمز می‌گوید: “هر دوز واکسن هاری ۵ یورو هزینه دارد و سالانه ۵۰۰ هزار دوز واکسن هاری استفاده می‌شود که این واکسن‌ها نیز تماماً وارداتی هستند.”

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - انتقال هوایی قلب اهدایی از یزد به تهران

با احتساب این هزینه، سالانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو فقط صرف خرید واکسن ضدهاری در کشورمان می‌شود!

وی می‌افزاید: “هزینه‌های پیشگیری از هاری محدود به واکسیناسیون نیست و هر واحد سرم ضدهاری نیز ۵۰ یورو هزینه برای کشور دارد که برخی افراد دچار حیوان‌گزیدگی‌شده نیاز به آن پیدا می‌کنند؛ پیشگیری از بروز هاری در هر فرد دچار حیوان‌گزیدگی، به‌طور میانگین ۵ میلیون تومان هزینه در بر دارد!”

با احتساب این‌‌ که ۸۰ درصد موارد حیوان‌گزیدگی در کشورمان، گزش توسط سگ‌ها است می‌توان گفت که سالانه ۲۵۶ هزار مورد سگ‌گزیدگی در کشور رخ می‌دهد که با در نظر گرفتن هزینه ۵ میلیون تومانی پیشگیری از هاری به‌ازای هر نفر، فقط پیشگیری از بروز هاری در افراد دچار سگ‌گزیدگی، سالانه حدود ۱۲۸۰ میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می‌کند!

۷۰درصد موارد سگ‌گزیدگی از سوی سگ‌های صاحب‌دار

ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که هاری تنها در حیوانات و سگ‌های ولگرد وجود دارد و این هزینه گزاف صرفاً از سوی سگ‌های بدون صاحب به کشور تحمیل می‌شود اما نکته مهم درباره هاری این است که سگ‌های خانگی نیز می‌توانند باعث انتقال هاری به انسان شوند چون بسیاری از صاحبان سگ‌ها، اطلاع دقیقی درباره نحوه مراقبت از حیوان و واکسیناسیون و جلوگیری از تماس سگ‌شان با سایر حیوانات ندارند؛ طبق اعلام وزارت بهداشت، ۷۰ درصد موارد سگ‌گزیدگی در کشورمان، از سوی سگ‌های صاحب‌دار است!
به‌عبارت دیگر حدود ۱۷۹ هزار مورد از سگ‌گزیدگی‌ها از سوی سگ‌های صاحب‌دار است پس بنابراین حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های پیشگیری از هاری یعنی ۸۹۶ میلیارد تومان مربوط به سگ‌های صاحب‌دار است!
این در حالی است که بسیاری از موارد سگ‌گزیدگی و هاری ناشی از آن با کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب و ایجاد قوانین سختگیرانه برای صاحبان سگ‌ها، امکان‌پذیر است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - دیابتی ها برای روزه گرفتن این نکات مهم را رعایتکنند

شیرزادی درباره نقش دستگاه‌ها در پیشگیری از بروز هاری نیز می‌گوید: «وزارت کشور، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نقش کنترل جمعیت سگ‌ها و سازمان دامپزشکی نقش واکسیناسیون و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز کنترل هاری در وحوش را به‌عهده دارند و در صورت ایفای صحیح نقش‌شان، هزینه‌ها و تبعات ناشی از سگ‌گزیدگی و بروز هاری در کشور کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/+

الماس تراشکاری

Check Also

تصویر روز ناسا: مسیه ۶۶ از نزدیک-تایمز

۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ نجوم و فضا کهکشان مارپیچی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *