فیلترهای سرامیکی ریخته گری

سرطان را با این علائم ساده شناسایی کنید

آیا می‌دانید بیش از ۲۰۰ نوع سرطان وجود دارد؟ واژه سرطان به تعداد زیادی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که در آنها برخی از سلول‌های بدن به طور غیر طبیعی و غیر قابل کنترل شروع به تکثیر می‌کنند و بافت‌های طبیعی بدن را از بین می‌برند. سرطان، این قابلیت را دارد که در نهایت تمام بدن را فرا گرفته و کل سیستم بدن را مختل نماید. در این مقاله قصد داریم در مورد اولین علائم سرطان با شما صحبت کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانیم

علائم سرطان چیست؟

نکته قابل توجهی که در همین ابتدای مقاله بهتر است به آن اشاره کنیم این است که علائمی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت در اکثر موارد نشانه سرطان نیستند و به بیماری یا عارضه بسیار کم‌خطرتری مربوط می‌شوند. با این حال مزیت آگاهی از این علائم این است که اگر در همان ابتدای بیماری سرطان شناسایی شوند، مراحل درمان بسیار ساده‌تر خواهد شد. علائم سرطان به شرح زیر است:

تعریق شبانه بسیار شدید یا تب

تعریق شبانه هنگام خواب یا داشتن تب در بیشتر موارد به وجود عفونت در بدن مربوط شده یا می‌تواند عارضه جانبی برخی داروها باشد. همچنین زنان در دوران یائسگی ممکن است گرگرفتگی و تعریق شبانه را تجربه کنند. اما اگر افزایش دمای بدن شما در شب یا تعریقتان بسیار شدید است و هیچ دلیل مشخصی برای آن نمی‌یابید، حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا این علامت یکی از علائم اولیه سرطان به حساب می‌آید.

ضعف و خستگی از علائم اولیه سرطان

خستگی و ضعف زیاد دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما در حال سپری کردن یک دوره بسیار استرس‌زا در زندگی خود هستید یا مشکل خواب دارید، ممکن است در طول روز مدام حس کنید که واقعا خسته هستید و کار زیادی از دستتان بر نمی‌آید. اما گاهی خواب شما کافی بوده و زندگی‌تان روال عادی و معمول خود را دارد؛ با این حال احساس ضعف و خستگی شدید دارید. در این حالت باید پیگیر این مشکل شده، به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی‌ دیگر علائم به نتیجه برسد که شما چه مشکلی دارید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تأمین داروی بیماران CF از ابتدای امسال برای نخستین بار درکشور/ رفع کمبود 2 داروی بیماران قلبی


خستگی از علائم سرطان است.

خونریزی یا کبودی غیر قابل توضیح

خونریزی یا کبودی بی‌دلیل حتما باید توسط پزشک بررسی شود تا علت آن مشخص گردد. خونریزی یکی از علائم سرطان می‌تواند باشد که ممکن است در ادرار و مدفوع دیده شود یا در استفراغ و سرفه‌های خونی. همچنین باید هر نوع خونریزی واژینال غیر قابل توجیه را بررسی کنید تا نشانه‌ای از سرطان نباشد. اینکه خون مربوط به خونریزی چه رنگی است، چندان اهمیتی ندارد. این خون می‌تواند قرمز روشن، قرمز تیره، مایل به قهوه‌ای یا سیاه باشد.

درد بی دلیل در اعضای بدن؛ از نشانه های سرطان

درد، نشانه این است که در قسمتی از بدن مشکلی وجود دارد. با افزایش سن، درد در نقاط مختلف بدن ممکن است بیشتر شود. اما برای برخی از دردها هیچ توجیهی نمی‌توان پیدا کرد. در این موارد درد، ممکن است از علائم سرطان باشد. درد مرتبط با سرطان ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن دیده شود. بدیهی است که برای دردهای بی دلیل اعضای بدن باید به پزشک مراجعه شود.

کاهش وزن بی دلیل؛ از علائم سرطان

کمی بالا و پایین شدن وزن در طول زمان کاملا طبیعی است. اما برخی از افراد که در مراحل اولیه سرطان هستند و حتی خودشان از بیماری خود ناآگاهند، ممکن است به یکباره دچار کاهش وزن شدید شوند؛ بدون اینکه در رژیم غذایی یا سبک زندگی خود تغییر فاحشی انجام داده باشند. کاهش وزن بی دلیل از علائم سرطان است که باید آن را جدی بگیرید و در صورت مشاهده برای چکاپ حتما به پزشک مراجعه نمایید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - اگر این علائم را دارید در یگ قدمی سکته قلبیهستید

توده یا تورم غیر معمول در هر نقطه ای از بدن

اگر متوجه توده یا تورم غیر معمول در قسمتی از بدن خود شوید، این علامت را باید جدی گرفته و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. توده یا تورم بیشتر در این قسمت‌های بدن ممکن است دیده شود: زیر بغل، گردن، کشاله ران، قفسه سینه، بیضه، معده و سینه.


توده در سینه

سوء هاضمه بعد از خوردن غذا

از دیگر علائم سرطان می‌توان به اختلالات گوارشی شدید و مداوم بعد از غذا خوردن اشاره کرد. این مسئله می‌تواند نشانگر یکی از سرطان‌های مربوط به دستگاه گوارش مثل معده، مری، روده و … باشد. در این صورت باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت را بررسی و مشخص نماید.

مشکل در بلع

اختلالات بلع ممکن است نشانه اختلال در سیستم عصبی و مغزی بوده، به انسداد فیزیکی در گلو مرتبط باشد یا بر اثر عفونت شدید ایجاد شود. اما اگر بدون ابتلا به هیچ نوع بیماری، ناگهان احساس می‌کنید که انگار تورمی غیر معمول در گلوی شما وجود دارد که مانع از بلعتان است، باید پیگیر شده و به پزشک مراجعه کنید. مشکل در بلع می‌تواند از علائم سرطان حنجره یا علائم سرطان‌های مربوط به دستگاه گوارش باشد. در این موارد معمولا تغییر صدا در فرد نیز مشاهده می‌شود.


مشکل در بلع

تغییرات پوستی؛ یکی از علائم سرطان

از دیگر علائم سرطان که می‌تواند هشدار دهنده باشد، می‌توان به تغییرات پوستی اشاره کرد. مثلا ممکن است قسمتی از پوست تغییر رنگ داده زرد، تیره یا قرمز شود یا اینکه خالی دربیاورد که حالت غیر عادی داشته باشد. همچنین برخی از زخم‌های پوستی که بهبود نمی‌یابند، ممکن است نشانه سرطان باشند. تغییرات پوستی بدون دلیل ممکن است از علائم سرطان پوست به حساب آیند. از این رو با مشاهده هر نوع تغییر ناگهانی در پوست خود بد نیست با متخصص پوست مشورتی داشته باشید.

سرفه‌های بی دلیل

سرفه معمولا از علائم سرماخوردگی به حساب می‌آید و عموم ما بارها و بارها آن را تجربه کرده‌ایم. اما گاهی برخی سرفه‌ها بی‌دلیل هستند و بدون اینکه فرد اخیرا دچار عفونت شده باشد، رخ می‌دهند و روزبه‌روز افزایش می‌یابند. در این حالت باید با مراجعه به پزشک بررسی‌های بیشتری به عمل آورد. سرفه می‌تواند دلایل خطرناک دیگری مثل سل، فیبروز ریه یا سرطان ریه و دستگاه تنفسی داشته باشد. در بسیاری از موارد سرفه‌های مرتبط با سرطان، با تنگی نفس همراه هستند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - نخ دندان جدیدی که بیماری های لثه را درمان میکند


سرفه بی‌دلیل از علائم سرطان

علت سرطان چیست؟

با علائم سرطان آشنا شدید. وقتی اسم سرطان می‌آید همواره این سوال مطرح می‌شود که واقعا علت سرطان که یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در جهان است، چیست؟ سرطان بر اثر جهش در DNA درون سلول ایجاد می‌شود. دی ان ای درون یک سلول شامل تعداد زیادی ژن است که هر کدام شامل مجموعه‌ای از دستور العمل‌ها هستند که به سلول می‌گویند چه وظایفی را انجام دهد و چگونه رشد و تقسیم داشته باشد.

هرگونه ایراد و اشکال در این دستور العمل‌ها می‌تواند باعث شود تا در عملکرد طبیعی سلول اختلال به وجود آید و سلول‌ها به سلول‌های سرطانی بدل شوند. حال اینکه چرا درون دی ان ای سلول جهش ایجاد می‌شود، در هاله‌ای از ابهام است. محققان تاکنون دلایل مختلفی را مطرح کرده‌اند اما هیچ یک از آنها قطعی نیستند و همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است. با مشاهده علائم سرطان هرچه زودتر برای درمان اقدام کنید، مراحل درمان آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهند بود.

نکته آخر

سرطان، دومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است. در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز علائم سرطان را بررسی کردیم. علائم ذکر شده با بسیاری دیگر از بیماری‌ها مشترک هستند. بنابراین تشخیص سرطان را تنها باید به پزشک بسپارید و پیش‌داوری نداشته باشید. خوشبختانه با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی صورت گرفته است، بسیاری از سرطان‌ها در مراحل ابتدایی قابل درمان هستند. با تغذیه سالم و انتخاب سبک سالم زندگی تا حدودی می‌توانید از بروز انواع سرطان‌ها پیشگیری نمایید.

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

روش های نوین آموزش در مدارس ابتدایی: گامی نو در دنیای یادگیری

روش های نوین آموزش در مدارس ابتدایی: گامی نو در دنیای یادگیری

آموزش در مقطع ابتدایی نقشی کلیدی در شکل‌گیری شخصیت و آینده کودکان ایفا می‌کند. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد