فیلترهای سرامیکی ریخته گری

سرنوشت صادرات زغال سنگ، نفت و LNG روسیه چه می‌شود؟

پیش بینی می‌شود تحریمهای خودخواسته خریداران کالاهای روسی که در واکنش به حمله نظامی مسکو به اوکراین صورت گرفته است، از ماه میلادی آینده روی صادرات نفت خام، گاز طبیعی مایع (LNG) و زغال سنگ روسیه تاثیر بگذارد.

به گزارش ایسنا، حمله نظامی روسیه به همسایه خود باعث شد شرکتهای غربی متعددی از سرمایه گذاریها در روسیه خارج شوند و خرید کالاهای انرژی را که نقطه اتکای اصلی اقتصاد روسیه است تعدیل یا متوقف کرده اند. اگرچه دولتهای غربی کالاهای انرژی را مستقیما تحریم نکرده اند اما بسیاری از شرکتها به دلیل نگرانی از مخالفت عمومی و مشکلات تامین فاینانس، بیمه و عدم رغبت مالکان کشتی برای بارگیری از بنادر روسیه، از خرید از روسیه خودداری می کنند.

انتظار می رود این تحریمهای خودخواسته از آوریل به صادرات روسیه آسیب بزند زیرا اکثر محموله های مارس پیش از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه برنامه ریزی شده بودند. اما نشانه‌هایی وجود دارد که صادرات روسیه در حال آهسته شدن است و صادرات زغال سنگ تاکنون بیشترین تاثیر منفی را دیده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  فیلترشکن‌های جعلی تله‌ای برای دستگاه‌های الکترونیکی

طبق آمار رفینیتیو آیکان، صادرات زغال سنگ روسیه به اروپا در دو هفته نخست مارس به ۱.۱۶ میلیون تن رسید که مربوط به کشتیهایی بوده که در مسیر رسیدن به مقصد بوده یا بارگیری شده بودند. برای فوریه صادرات زغال سنگ روسیه به اروپا ۳.۳۷ میلیون تن و صادرات ژانویه ۳.۸۸ میلیون تن بود.

صادرات زغال سنگ روسیه به آسیا در مارس افت شدیدی پیدا می کند و تنها ۱.۸۴ میلیون تن در دو هفته نخست مارس به مقصد این منطقه ارسال شده و هیچ محموله‌ای در حال حاضر برنامه ریزی نشده است. طبق آمار رفینیتیو، روسیه در فوریه ۶.۱۶ میلیون تن زغال سنگ و ۴.۸۸ میلیون تن در ژانویه به آسیا صادر کرد و چین بزرگترین خریدار بود.

ممکن است کشتی های بیشتری به مقصد اروپا و آسیا در اواخر مارس کرایه و بارگذاری شوند اما آمار رفینیتیو در حال حاضر تنها ۲.۴ میلیون تن صادرات تا پایان مارس برای همه مقصدها را نشان می دهد.

در حالی که صادرات زغال سنگ روسیه کاهش پیدا می کند اما به نظر می رسد صادرات نفت خام روسیه در مارس به خصوص به مقصد آسیا تقریبا تغییری نکرده است. روسیه در مسیر صادرات حدود ۳۳.۸۹ میلیون بشکه نفت خام به خریداران در آسیا در مارس است که مشابه صادرات ۳۰.۰۲ میلیون در فوریه و اندکی پایین‌تر از ۳۶.۲۴ میلیون بشکه در ژانویه است. با این حال صادرات نفت روسیه به اروپا کمتر شده است و آمار مارس، صادرات ۲۸.۷۲ میلیون بشکه را نشان می دهد که کمتر از ۶۹.۲۳ میلیون بشکه در فوریه و ۷۲.۶۶ میلیون بشکه در ژانویه است. اگرچه ممکن است آمار مارس تا پایان ماه بازبینی شده و بالاتر اعلام شود اما تغییرات زیادی که در مقایسه با وضعیت جاری پیدا می کند بعید است به چیزی به جز افت شدید صادرات نفت روسیه به اروپا منجر شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تکمیل کریدورها، توسعه اقتصاد دریامحور و نوسازی ناوگان برایحداکثر سازی کمک به تولید

گستردگی تحریم خودخواسته در اروپا در آوریل آشکارتر خواهد شد اما گزارشهایی وجود دارد که محموله‌های نفت روسیه حتی با تخفیف بیش از ۳۰ دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت برنت، نمی توانند خریداری پیدا کنند.

نشانه هایی از کاهش خرید LNG روسیه دیده می شود و طبق آمار رفینیتیو، از ابتدای مارس تاکنون تنها ۴۴۷ هزار تن LNG بنادر روسیه را به مقصد آسیا ترک کرده اند و هیچ محموله‌ای در حال حاضر در انتظار بارگیری نیست. روسیه ۹۳۳ هزار تن LNG در فوریه و ۱.۱۵ میلیون تن در ژانویه به آسیا صادر کرده بود و ژاپن بزرگترین خریدار بود.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات LNG به اروپا از ابتدای مارس تاکنون ۶۲۳ هزار تن بوده و هیچ محموله‌ای در حال حاضر در انتظار بارگیری نیست. این وضعیت با صادرات ۱.۳۲ میلیون تن در فوریه و ۱.۵۳ میلیون تن در ژانویه قابل مقایسه است.

در مجموع به نظر می رسد خریداران از خرید کالاهای انرژی دریابرد روسیه عقب نشسته اند اما با توجه به اختلاف زمانی میان سفارش و بارگیری محموله‌ها، شدت این وضعیت تا آوریل ملموس نخواهد شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  لزوم تقویت کنترل قیمت کالاهایی که ارز ترجیحی دریافتنمی‌کنند

انتهای پیام

الماس تراشکاری

Check Also

کشاورزان با صرفه‌جویی برق تا ۱۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند-تایمز

احمدی مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین شرکت توانیر در برنامه «روزیِ نو» از برنامه رادیو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *