فیلترهای سرامیکی ریخته گری

شمارش معکوس آغاز احداث بلندترین سد ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تایمز، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو که در ماه‌های اخیر بازدیدی از سد راغون در کشور تاجیکستان داشته، در خصوص احداث این سد گفت: “این سازه بلندترین سد جهان بوده و نکته ارزشمند و جالب آن مشارکت فعال شرکت‌های ایرانی در ساخت این ابرپروژه است. حجم دریاچه این سد ۱۴ میلیارد مترمکعب همراه با تولید ۳۶۰۰ مگاوات انرژی برقابی است، ضمن اینکه در بدنه و حاشیه این سازه بیش از ۱۰۰ کیلومتر تونل احداث شده است.”

در واقع، نکته مهم مورد توجه این است که شرکت‌های ایرانی در ساخت بلندترین سد جهان در کشور تاجیکستان در حال فعالیت هستند. ۱۰ سال پیش بود که خبری این‌چنینی در خصوص ساخت بلندترین سد جهان در استان لرستان ایران مخابره شد. قرار بود سد بختیاری با ارتفاع ۳۲۵ متر، به‌عنوان بلندترین سد جهان در ایران به‌دست توانمند شرکت‌های ایرانی ساخته شود.

هشتم فروردین سال ۹۲ کلنگ سد بختیاری با ارتفاع ۳۲۵ متر به عنوان بلندترین سد بتنی جهان با حضور رئیس جمهور وقت به زمین خورد و قرار بود این سد با توانمندی کاملاً ایرانی احداث شود؛ اما در دولت یازدهم ابتدا ساخت این سد متوقف شد، سپس ارتفاع این سد مورد تعدیل قرار گرفت و مقرر شد این سد با ارتفاعی حدود ۲۷۰ متر توسط شرکت کره ای Daelim ساخته شود که این اقدام نیز صورت نگرفت.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  کمک‌های بلاعوض دولت در راه مناطق سیل‌زده مرزن آباد

اکنون پروژه سد بختیاری به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های آبی دو دهه اخیر ایران، دوباره در دولت سیزدهم احیا شده و وزیر نیرو در ابتدای بهمن‌ماه امسال، از تامین اعتبار برای تکمیل بلندترین سد کشور با عنوان سد بختیاری خبر داد و گفت: “فرآیند احداث سد بختیاری که طی سال‌ها پیش متوقف شده بود، با تامین مالی دوباره از سر گرفته شده و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.”

سد بختیاری قرار است با ارتقاع ۲۷۵ متر، حجم مخزن ۲٫۷ میلیارد مترمکعب و ظرفیت ۷۵۰ مگاوات تولید برق احداث شود.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

درآمد ۸۰ میلیارد دلاری با توسعه سواحل مکران/ نیازی به منابع صندوق توسعه ملی برای مکران نیست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تایمز، ملک‌رضا ملک‌پور اظهار کرد:‌ سال ۹۶ طرح توسعه سواحل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد