فیلترهای سرامیکی ریخته گری

شیطنت‌ها در موضوع بنزین صادراتی به افغانستان/ احتمال کاهش صادرات فرآورده‌های نفتی کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تایمز، «احمد معروف‌خانی» رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: هر چند وقت یک بار، اخباری از افغانستان پخش می‌شود که تانکرهای حاوی بنزین صادراتی ایران بازگشت داده شده است که این اخبار، ناشی از شیطنت‌ها و فضاسازی‌های نادرست علیه ایران است.

وی افرود: به هیچ وجه مرز افغانستان، ملاک سنجش استاندارد فرآورده‌های نفتی نیست و هیچ مکانیزم استانداردی در مرزهای افغانستان حاکم نیست.

معروف‌خانی تصریح کرد: مکانیزم‌هایی را در مرز افغانستان تعبیه کرده‌اند که با هیچ معیار و استاندارد مشخصی، همخوانی ندارد و براساس تعابیر و تعاریف خودشان، برخی محموله‌ها را برگشت می‌زنند؛ این در حالی است که اگر کسی حاضر به پرداخت هزینه اضافه در مرز شود و با آنها تعامل کند، اجازه عبور داده خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از شواهد بهانه‌تراشی و بر اساس معیارهای استاندارد نبودن ادعاهای صورت‌گرفته برای بازگشت برخی محموله‌ها، این است که بعضاً شاهد این بوده‌ایم که مقادیری از فرآورده‌های نفتی را که داخل کشور در بخش سمّی تقسیم‌بندی می‌شوند و به برخی واحدهای پتروشیمی ارسال می‌شوند، به عنوان بنزین در افغانستان خریداری می‌کنند و به مصرف می‌رسانند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  انبوه خانه‌های خالی بدون مستاجر در پایتخت!

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با انتقاد از تصمیم اخیر بانک مرکزی برای ملزم کردن صادرکننده‌های فرآورده‌های نفتی برای عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما گفت: ۴ تشکل تخصصی بخش خصوصی در نشست‌های مربوطه حضور داشتند و هر ۴ تشکل نسبت به این تصمیم اعلام کردند که غیرکارشناسی است، علاوه بر این، وزارتخانه‌های صمت و نفت نیز بر غیرکارشناسی بودن این تصمیم تأکید داشتند، با وجود این، بانک مرکزی تمامی نظرات را نادیده گرفت و این تصمیم را ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: صادرات فرآورده‌های نفتی کشور که سال گذشته ۴٫۶ میلیارد دلار بود، با این تصمیم در سال جاری به‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد؛ چرا که منفعتی برای صادرات فرآورده‌های نفتی باقی نخواهد ماند. وقتی صادرکننده، خوراک خود را با رقابت از بورس کالا و بورس انرژی تأمین می‌کند و هزینه‌های حمل و فروش را به‌قیمت‌های آزاد پرداخت می‌کند، نمی‌تواند ارز را در سامانه با قیمت ۳۸ هزار تومان عرضه کند.

معروف‌خانی با بیان اینکه “در شرایطی میعانات گازی به‌صورت خام صادر می‌شود که پالایشگاه‌های کوچک با خوراک میعانات، در دسترسی به خوراک با مشکل مواجه شده‌اند”، گفت: خوراک واحدهای تولید فرآورده‌های نفتی با خوراک میعانات گازی، ۷۰درصد کاهش یافته و پتروشیمی‌های بوعلی و نوری دغدغه تأمین خوراک پیدا کرده‌اند، در چنین شرایطی خام‌فروشی میعانات گازی افزایش یافته است؛ درحالی که در خام‌فروشی هیچ عاقبت‌به‌خیری‌ای نیست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت/ بسته‌بندی هزینه اضافی ندارد

انتهای پیام/؛+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

روند حرکتی شاخص‌های بازار سرمایه چگونه خواهد بود؟ + عکس-تایمز

در هفته کاری که گذشت، شاخص کل بورس ۰.۴۹ درصد افزایش یافت و در ارتفاع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *