فیلترهای سرامیکی ریخته گری

صادرات نفت کوچکترین عضو اوپک صفر شد

گینه استوایی که یک کشور کوچک واقع در غرب آفریقا و کوچکترین تولید کننده نفت عضو اوپک است، در ماه مه به دلیل کاهش تولید و عدم وجود پروژه هایی که جایگزین تولید از دست رفته شوند، هیچ نفتی صادر نکرد.

به گزارش ایسنا، رصد جریان صادرات نفت گینه استوایی از سوی شرکت پترو لجستیک نشان داد که صادرات نفت خام این کشور در ماه میلادی گذشته، به صفر رسید.

گینه استوایی مانند سایر تولیدکنندگان غرب آفریقا با مشکل رایج افت تولید به همراه کمبود پروژه های جدید روبه‌روست. گینه استوایی که در سال ۲۰۱۷ عضو اوپک شد، در سال ۲۰۱۵ به طور میانگین، ۲۸۹ هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کرد اما طبق آمار منابع ثانویه در جدیدترین گزارش بازار نفت اوپک، تولید این کشور تا آوریل امسال، به ۵۹ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد که همچنان ۱۱ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس، بالاتر است. ‌

تولید نفت گینه استوایی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳، به ۵۴ هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با ۹۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ و میانگین ۹۸ هزار بشکه در روز برای کل سال ۲۰۲۱، کاهش نشان داد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ارزش تجارت خارجی گمرکات مازندران از ۱.۵ میلیارد دلارگذشت

طبق آمار اوپک، این کشور که حدود ۱.۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد، در سال ۲۰۲۱ نیمی از درآمد صادرات خود را از فروش نفت به دست آورد.

رویترز در اواخر سال ۲۰۲۲ به نقل از منابع آگاه خبر داده بود اکسون موبیل که در حال حاضر بزرگترین تولید کننده نفت در گینه استوایی است، قصد دارد تولید نفت در این کشور را متوقف کرده و پس از انقضای مجوزش در سال ۲۰۲۶، از این کشور خارج شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، غرب آفریقا با در نظر گرفتن هزینه های بالاتر در مقایسه با پروژه های جذاب تر نقاط دیگر و آلایندگی بالای پروژه ها، یک سرمایه گذاری مشکل ساز برای شرکت‌های بزرگ نفتی بوده است. سایر تولیدکنندگان غرب آفریقا و اعضای اوپک مانند نیجریه و آنگولا در بحبوحه هزینه‌های بالا و عدم سرمایه‌گذاری از سوی غول‌های نفتی در سالهای اخیر، با کاهش تولید نفت دست به گریبان بوده اند.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

قیمت حامل‌های انرژی سال آینده تغییر نمی‌کند

قیمت حامل‌های انرژی سال آینده تغییر نمی‌کند

هوشنگ فلاحتیان معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۳ از سوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *