فیلترهای سرامیکی ریخته گری

ضرورت همکاری بین ایران و عراق برای برقراری امنیت در حدود مرزی

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران گفت: حضور کشورهای فرامنطقه‌ای با هدف تضمین جریان انرژی و امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه است.

به گزارش ایسنا، وزیر دفاع جمهوری عراق با حضور در ستاد وزارت دفاع با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌گو کرد و امیر سرتیپ آشتیانی در این دیدار با درود به روح پاک همه شهدایی که در مبارزه با تروریسم و برای امنیت دو کشور و منطقه جانشان را فدا کرده‌اند، به ویژه قهرمانان این مبارزه یعنی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس گفت: جمهوری اسلامی ایران و عراق در واقع دو کشور در یک پهنه سرزمینی هستند که از یک امتداد و پیوستگی ژئوپلتیکی برخوردارند و این پیوستگی ژئوپلتیکی در برگیرنده عناصر قومی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و انرژی است و باید سعی کنیم این پیوستگی را به عنوان عامل وحدت بین دو کشور تقویت کنیم؛ زیرا  وحدت و همبستگی دو ملت، همان نقطه قوتی است که دشمنان دو کشور قصد ضربه زدن به آن را دارند بنابراین با توجه به تلاش برخی از دشمنان برای تخریب و تضعیف این روابط، مراقبت و هوشیاری نسبت به این توطئه ها برای هر دو طرف ضروریست.

وی با بیان این‌که «عراق از یک پیشینه تمدنی، فرهنگی، و تاریخی عظیم و عمیقی برخوردار است» افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل عراق مبتنی بر اصول حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم ثبات و امنیت و توسعه، پیشرفت، رفاه و آبادانی این کشور؛  است.
 
 وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این‌که «روابط ایران و عراق متأثر از علقه‌ها و پیوندهایی در ابعاد مختلف است که روند روبه رشد خود را طی می‌کند» اظهار داشت: دیدار های متعدد مقامات عالی رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی، حجم مبادلات تجاری، همکاری در حوزه انرژی و همچنین تصمیم دو کشور برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در طی روزهای آینده در بغداد و  به ویژه  دیدار اخیر وزیر امور خارجه کشورمان از عراق و تبادل زوار در زمان اربعین نشان دهنده استحکام مناسبات است که لازم می دانم در این دیدار از تلاش ها و اقدامات نیروهای مسلح عراق در برقراری امنیت زوار در مراسم اربعین حسینی تشکر کنم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  دلسوزانه با خانم جمیله علم‌الهدی درباره ماجرای بانویاوّل

وی با تاکید بر این‌که «حضور گروه های تروریستی و هسته‌های پنهان و فعال  در عراق و از جمله در استان‌های مجاور با جمهوری اسلامی ایران، همچنان  یک خطر بالقوه و بالفعل برای امنیت ملی دو کشور بشمار می‌رود»  گفت:  ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی دو کشور بیش از گذشته مضاعف شده  است.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان این‌که «آمریکایی‌ها با ترور ناجوانمردانه سرداران مبارزه با تروریسم و افراط گرایی؛ شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در عراق دست به جنایت بزرگی زدند» افزود: پیگیری حقوقی پرونده ترور این شهید بزرگ در دستور کار ما همچنان با قدرت ادامه دارد و قطعاً ما راه این شهداء را از طریق تقویت و تحکیم روابط نظامی ادامه می‌دهیم.

وی ایران ادامه داد: تجربه ثابت کرده حضور کشورهای فرا منطقه‌ای در هر نقطه‌ای از جهان همراه با ناامنی و تفرقه  بوده است و این حضور در منطقه ما با هدف تضمین جریان انرژی و نیز تحکیم کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی از طریق بحران های تصنعی، اختلاف و درگیری میان کشورهای اسلامی می باشد و لذا هیچگاه این حضور به دلیل آنچه که از آن به عنوان کمک به حقوق بشر، اشاعه دمکراسی و کمک به مردم منطقه ادعا می شود، نیست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  منابع آگاه: کشتن اسرای اسرائیلی هدف اصلی صهیونیست‌ها ازعملیات زمینی در غزه است

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ادامه این دیدار اظهار داشت: ما آمادگی انتقال تجربیات خودمان به شما برای اینکه به استقلال و خودکفائی در صنعت دفاعی برسید، را داریم و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران با تمام توان در کنار شما قرار دارد.
 
در ادامه این دیدار ثابت محمد سعید رضا وزیر دفاع عراق با تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروهای مسلح عراق، کشور و ملت عراق هم چنان در حال مبارزه با تروریسم و جریان های تکفیری داعش هستند و در این مسیر، کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران با تقدیم خون و سلاح خود به ما کمک کرده است و ما قدردان هستیم.

وزیر دفاع عراق با تایید صحبت‌های وزیر دفاع ایران، با یادآوری اهمیت جغرافیایی و ژئوپلتیک منطقه، لازمه ایجاد منطقه امن را تعامل و همکاری دانست و با اشاره به منافع متقابل جغرافیایی ایران و عراق به یکدیگر آن را مکمل ارزیابی کرد و عنوان نمود ایران قدرتمند موجب عراق قدرتمند و متقابلا عراق قدرتمند ایران قوی را به همراه خواهد داشت و این مسیر برطرف کننده چالش ها و بحران های منطقه ای دانست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  مسئله همسر شهید سلیمانی است نه آقای خامنه‌ای!

وی با اشاره به تصمیم دولت عراق برای بازسازی نیروهای مسلح عراق پس از نبرد طولانی با جریان های تکفیری خواستار استفاده از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری های فنی، فناورانه و آموزش بین دو کشور گردید.

وی با اشاره به اراده کشورش برای تشکیل کمیسیون مشترک میان دو کشور به احصاء علاقه‌مندی‌ها و نیازمندی‌های طرفین و پی گیری توافقات قبلی تاکید و از برنامه های جدی دولت دانست.

در انتهای این دیدار وی بر تقویت تعاملات و همکاری های بین دو کشور تاکید کرد.

وزرای دفاع دو کشور بر ضرورت همکاری فی مابین برای برقراری امنیت در حدود مرزی تاکید کردند.

این نخستین سفر دوجانبه وزیر دفاع عراق بعد از تشکیل دولت در این کشور است.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

مستمری فروردین‌ ماه مددجویان سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود-تایمز

۱۱:۳۶ – ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۳۶ – ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ با پیگیری دیوان محاسبات کشور؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *