فیلترهای سرامیکی ریخته گری

طرح "دارویار" شکست نخورده است/ طلب ماهانه ۶۵۰۰ میلیارد تومانی داروخانه‌ها از دولت

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، محمد عبده‌زاده امروز، یکشنبه، در نشست خبری سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در پاسخ به سؤال تایمز مبنی بر این‌که “طرح دارویار و تبدیل ارز ۴۲۰۰تومانی صنعت دارو به ارز نیمایی با هدف کاهش قاچاق معکوس دارو و رفع مشکلات تخصیص و تأمین ارز شرکت‌های داروسازی و رونق تولید دارو در کشور اجرا شد اما امروزه به‌دلیل تأخیر در پرداخت مطالبات زنجیره تأمین دارو، صنعت را با مشکل و کشور را با کمبود دارو مواجه کرده است؛‌ آیا می‌توان گفت که عدم تحقق اهداف طرح دارویار منجر به شکست این طرح شده است؟” اظهار کرد: ما قبول نداریم که طرح دارویار شکست خورده است زیرا معتقدیم اگر این طرح اجرا نمی‌شد وضعیت صنعت دارو بیش از الآن دچار مشکل می‌شد و بحران شدیدتر می‌شد. تمام تلاش ما این است که برای بهبود وضعیت صنعت بهترین عملکرد را داشته باشیم و در این راستا نیز باید هر دستگاه تکالیف قانونی خود را بشناسد و به آن عمل کند تا دچار مشکل نشویم.

وی افزود: وقتی بودجه طرح دارویار کمتر از میزان موردنیاز تعیین می‌شود و به‌طور کامل تخصیص نمی‌یابد مردم و زنجیره تأمین دارو از صنعتگران و داروخانه‌داران تا داروخانه‌ها و مراکز درمانی متضرر می‌شوند.

تولیدکنندگان التماس و نهادهای متولی فقط نظاره می‌کنند!

عبده‌زاده با ابراز این‌که زنجیره تأمین دارو اعم از تولید، توزیع و عرضه، دچار مشکل است و برای حل این مشکل به کمک دولت در همه قسمت‌ها از سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت، بهداشت، بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی نیاز است، ادامه داد: الآن در حوزه دارو، تولیدکننده و فعال زنجیره تأمین التماس می‌کند که برای تأمین داروی مورد نیاز کشور، تسهیلات و وام دریافت کند و داروخانه‌ها درخواست می‌کنند که سازمان‌های بیمه‌گر به تعهدات خود عمل کنند تا داروی مردم را تأمین کنند و در این میان نهادهای متولی تنها متوقع و نظاره‌گر هستند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - برای حمایت روانی از بیمار مبتلا به سرطان چهکنیم؟

وی با اعلام این‌که “در سال ۱۴۰۲ با کسری بودجه برای طرح دارویار مواجه هستیم”، ادامه داد: در عین حال بودجه در نظر گرفته‌شده برای دارویار در سال ۱۴۰۳ نیز کافی نیست و صنعت داروسازی را دچار مشکل نقدینگی خواهد کرد.

طلب ماهانه ۶٫۵هزار میلیارد تومانی داروخانه‌ها از دولت بابت اجرای دارویار

در ادامه بهمن صبور؛ نایب‌رئیس انجمن داروسازان تهران نیز در پاسخ به تایمز گفت: ماهانه ۶٫۵ هزار میلیارد تومان بابت اجرای طرح دارویار از سوی بیمه‌ها و دولت باید به داروخانه‌ها پرداخت شود؛ در سه تا چهار ماه ابتدایی اجرای طرح دارویار، پرداختی‌ها به‌روز بود اما با گذشت چندماه از اجرای این طرح، فاصله بین پرداخت مطالبات از بیمه‌ها به داروخانه‌ها افزایش یافته و به چهار تا پنج ماه رسیده است که حتی منظم هم نیست؛ این موضوع باعث می‌شود داروخانه‌ها توانایی خرید داروهای موردنیاز مردم را از شرکت‌های پخش نداشته باشند.

وی افزود: مشکل این است که برای طرح دارویار منابع پایدار در نظر گرفته نشده و بودجه نیز نشان‌دار نیست که این پول، در قسمت دیگری خرج نشود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - سکته و فلج و غلظت خون بالا و 13 بمیاری دیگر /هشدار؛ این افراد هرگز قارچ نخورند!+ویدئو

صبور ادامه داد: یک‌سری از کسری‌هایی که داریم به‌دلیل کمبود دارو نیست بلکه به این دلیل است که داروخانه بابت عدم دریافت مطالبات خود از بیمه‌ها،‌ توان خرید دارو را ندارد.

خطر تعدیل نیروی انسانی صنعت داروسازی

پویا فرهت؛ عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز در تکمیل این اظهارات بیان کرد: در شرایطی که صنعت داروسازی با مشکل نقدینگی مواجه می‌شود شرکت‌های تولیدکننده و پخش دارو، معضلات شدید پرسنلی خواهند داشت زیرا به‌دلیل کمبود نقدینگی مجبورند تعدیل نیرو انجام دهند.

وی اضافه کرد: این تعدیل نیرو جدا از وضعیت اقتصادی شرکت‎ها یک بحران سیاسی و اجتماعی نیز ایجاد می‌کند.

دولت کسری بودجه خود را به بخش خصوصی منتقل کرده است

در ادامه این نشست خبری، مهدی پیرصالحی؛ عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی بیان کرد: دولت‌ها برای این‌که امور جاری کشور را پیش ببرند دچار کسری بودجه می‌شوند که این موضوع امری طبیعی است اما احساس می‌کنیم دولت در زمان حاضر کسری بودجه خود را به بخش خصوصی منتقل کرده است به‌طوری که الآن بسیاری از شرکت‌های داروسازی ما عملاً امکان ادامه تولید را به‌دلیل مشکلات مالی ندارند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - خوردن میان وعده در نیمه شب برای نوجوانانممنوع

رفع کمبود دارو زمان‌بر است

وی با بیان این‌که اگر تصمیم سریعی برای حل بحران کمبود نقدینگی زنجیره دارو گرفته نشود، بحران کمبود دارو قطعی خواهد بود، گفت: وقتی کمبود دارو ایجاد می‌شود حل آن زمان‌بر است. اگر می‌خواهیم این کمبودها ایجاد نشود امروز باید به فکر آن باشیم زیرا در صورت زمان کمبودهای دارویی، تقاضا برای آن افزایش می‌یابد و برطرف شدن احساس کمبود زمان زیادی می‌برد.

شرکت‌های پخش ۱۳۰۰ میلیارد تومان چک برگشتی دارند

سید ابراهیم هاشمی؛ رئیس هیئت مدیره انجمن پخش دارو با بیان این‌که شرکت‌های پخش دارو از بازار دارویی کشور بیش از ۶۵ هزار میلیارد تومان طلب دارند، تصریح کرد: با تمام توان در حال تلاش هستیم تا زنجیره تأمین دارو بتواند به حیات خود ادامه دهد اما در زمان حاضر بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان چک برگشتی در شرکت‌های پخش داریم که یک ماه نیز از برگشت خوردن آن‌ها گذشته است!

وی با بیان این‌که “در طول ۳۰ سال گذشته تاکنون این تجربه را نداشتیم که چهار شرکت پخش اصلی صنعت داروسازی، دچار مشکلات نقدینگی و چک برگشتی باشند”؛ افزود: شرکت‌های پخش، دارو را از مجموعه‎های تولیدی می‌گیرند و به داروخانه تحویل می‌دهند؛ الآن اوضاع شرکت‌های پخش به‌دلیل مشکلات مالی و عدم تأمین نقدینگی، بسیار بحرانی است و حتی پیش‌بینی روشنی از بازار سال آینده وجود ندارد.

انتهای پیام/+

الماس تراشکاری

Check Also

تصویر روز ناسا: مسیه ۶۶ از نزدیک-تایمز

۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ نجوم و فضا کهکشان مارپیچی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *