فیلترهای سرامیکی ریخته گری

عدم تنوع سبد صادراتی و مقاصد صادراتی از جمله مشکلات جدی صادرات در کشور

ایسنا/مرکزی معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از جمله عارضه‌های شناسایی شده در حوزه صادرات کشور، عدم تنوع سبد صادراتی و مقاصد صادراتی است که باید فکری اساسی به حال این موضوعات شود.

محمدصادق قنادزاده، چهارشنبه ۱۷ خرداد در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان مرکزی اظهار کرد: در سازمان توسعه تجارت، کارگروه ویژه ای تعریف کردیم که شش اداره کل منطقه‌ای دارد که به آنها تکلیف کردیم به صورت ویژه بشینند و عارضه ها را شناسایی کنند. 

قنادزاده با بیان اینکه بخشی از عارضه ها به دلیل عدم تنوع سبد صادراتی کشور است تصریح کرد: وقتی که آمار صادرات را نگاه می‌کنیم ۸۳ درصد کالاها مربوط به صنایع پتروشیمی و صنایع فلزی هستند. 

وی با انتقاد از کم بودن مقاصد صادراتی نیز گفت:‌ پنج تا شش کشور مقصد صادراتی ما هستند که کشورهای همسایه هستند. اخیرا کشور عراق قوانین سخت‌گیرانه‌ای در زمینه واردات اعمال کرده است و ممکن است با این رویه بازار عراق را از دست بدهیم. کشور ازبکستان نیز قوانین جدید در حوزه پنبه و پارچه اعمال کرده است که سطح روابط تجاری را به حداقل رسانده است. ما باید به کشورهای اوراسیا نیز توجه بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  قیمت جهانی طلا امروز 1402/07/26

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد:  ۵۰ عنوان نمایشگاه بین المللی برنامه ریزی شده که ۵۰ درصد منابع مالی مورد نیاز این نمایشگاه‌ها با حمایت ما تامین می شود و ظرفیت مناسبی را برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند.

قنادزاده با تاکید بر اینکه باید کار ویژه ای کنیم و دفاتر ما در کشورهای مختلف در حال برنامه‌ریزی هستند گفت: ضعف بعدی ما عدم توجه جدی به حوزه سرمایه گذاری خارجی و خدمات است. در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدامات جدی انجام نشده درحالی که حوزه خدمات ۷۰ درصد صادرات برخی کشورها را به خود اختصاص داده‌ است. 

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: ما اولین کاری که برای این منظور انجام دادیم شناسنامه دار کردن خدمات و استفاده از تعهدات ارزی است. در حوزه خدمات، شیوه‌نامه‌ها را اصلاح کردیم و تعدادی از مشوق‌ها را به شرکت‌های دارای ارزش افزوده بیشتر در صادرات معرفی کردیم. 

وی با اشاره به رایزنان بازرگانی در کشورهای مختلف گفت: رایزنان بازرگانی، سفیران تجاری ما در کشورهای هدف هستند و رفع موانع و مشکلات صادرکنندگان را برعهده دارند. اکنون در بیست کشور رایزن بازرگانی داریم که ظرفیت های بی‌نظیری هستند. ما تلاش داریم که نشستی برای برقراری ارتباط بین رایزنان و استانداران برگزار کنیم و به صورت مجازی این نشست ها را برگزار خواهیم کرد. 

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  خرید تضمینی گندم به مرز 9میلیون تن رسید

قنادزاده با اشاره به وجود بیش از چهل مرکز تجاری ایران در کشورهای مختلف جهان تصریح کرد: این مراکز مجوز خود را از ما می‌گیرند ولی توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند و در طول مدت فعالیت خود سوابق تجاری مثبتی بر جای گذاشته‌اند.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

قیمت حامل‌های انرژی سال آینده تغییر نمی‌کند

قیمت حامل‌های انرژی سال آینده تغییر نمی‌کند

هوشنگ فلاحتیان معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۳ از سوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *