فیلترهای سرامیکی ریخته گری

غربالگری فشار و قند خون ۴۵ میلیون ایرانی/ درمان مبتلایان پرفشاری خون و دیابت

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز ، حسین فرشیدی اظهار کرد: در آخرین روز «پویش ملی سلامت» غربالگری پرفشاری خون و دیابت به ۴۵ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۸۳۰ نفر یعنی آمار ۷۲ درصدی جمعیت هدف رسید.

وی با اشاره به میزان بالای ابتلا به پرفشاری خون در کشور، افزود: ۲۲ درصد از این ۴۵ میلیون نفر یعنی حدود ۱۰ میلیون نفر پیش فشارخون (عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه به بالا) دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: این افراد نیاز به دارو ندارند و با رعایت برخی موارد که مهم‌ترین آن‌ها اصلاح تغذیه، کاهش مصرف نمک و انجام ورزش است، می‌توانند در آینده از ابتلای خود به پرفشاری خون و عوارض شدید آن پیشگیری کنند.

فرشیدی با بیان این که سن ابتلای افرادی که در این پویش، بیماری پرفشاری خون و دیابت آن‌ها تشخیص داده شده نسبت به قبل، به ترتیب ۱۰ سال و ۵ سال جوان‌تر است، ابراز کرد: از ابتدای بهمن پویش ملی «تغذیه سالم» که با دو بیماری پرفشاری خون و دیابت ارتباط نزدیک دارد، آغاز می‌شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  افزایش چشمگیر بیماران سرپایی کرونا در پایتخت / ضرورت تزریقدز سوم واکسن پیش از وقوع موج هفتم

وی افزود: برای کاهش مخاطرات بیماری‌های غیرواگیر، اگر هم نمک استفاده می‌کنیم باید از نمک تصفیه شده، استاندارد و کمتر از سه گرم در غذای شبانه روز استفاده کنیم و در کنار آن باید استفاده از لبنیات را افزایش دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: تمام افراد شناسایی شده در پویش ملی سلامت، چه آن‌ها که بیماری پرفشاری خون و دیابت‌شان قطعی تشخیص داده شده و چه آن‌هایی که در معرض خطر این دو بیماری قرار دارند، توسط مراقبان سلامت و پزشکان (در شبکه بهداشتی کشور) مورد ارزیابی مجدد و درمان فعال قرار می‌گیرند.

فرشیدی خاطرنشان کرد: درمان‌ها در ۳ تا ۶ هفته اول غیردارویی و سپس دارویی خواهد بود. همچنین بر اساس نظام ارجاع، افرادی که نیازمند مداخلات تخصصی پزشکی هستند نیز تحت درمان‌های تخصصی قرار گرفته و از مشوق‌های لازم برخوردار می‌شوند.

به گزارش تایمز، بر اساس آخرین آمار معاونت بهداشت از پویش ملی سلامت، از تعداد ۴۵ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۸۳۰ نفری که تا امروز (شنبه ۳۰ دی‌ماه) تحت غربالگری فشار خون و قند خون بالا قرار گرفته‌اند، ۸۴۳ هزار و ۷۱۸ نفر با احتمال ابتلا به پرفشاری خون و ۴۶۷ هزار و ۵۸۷ نفر با احتمال دیابت شناسایی شده‌اند. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۸ هزار و ۴۳۷ نفر در این پویش غربالگری شدند که از این تعداد ۱۳۴۱ نفر با احتمال پرفشاری خون و ۵۵۹ نفر با احتمال دیابت شناسایی شده‌اند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - 9 علت احتمالی تهوع صبحگاهی (به جز بارداری) +اینفوگرافیک

گفتنی است منظور از «احتمال دیابت» قند خون ۱۲۶ به بالا و منظور از «احتمال پرفشاری خون»، عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه (۱۴ روی ۹) به بالاست.

انتهای پیام/

الماس تراشکاری

Check Also

تصویر روز ناسا: مسیه ۶۶ از نزدیک-تایمز

۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۵۷ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ نجوم و فضا کهکشان مارپیچی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *