فیلترهای سرامیکی ریخته گری

فرصت مجدد برای جاماندگان از ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۳/ متقاضیان معلمی کدام منابع را بخوانند؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، برای نخستین بار در کنکور ۱۴۰۳، سؤالات اختصاصی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی طراحی می‌شود.

داوطلبان می‌توانند هنگام ثبت‌نام در کنکور، علاقه‌مندی خود را برای شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم اعلام کنند با این حال باید به این نکته توجه داشته باشند:

داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ (نوبت اول)، نوع آزمون خود را «فقط متقاضی شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم هستم» انتخاب می‌کنند، در صورت قبولی و یا عدم قبولی در آزمون پذیرش دانشجو ـ معلم حق انتخاب رشته در رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ را نخواهند داشت.

داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام، نوع آزمون خود را «متقاضی شرکت در آزمون سراسری و همچنین آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم هستم» انتخاب می‌کنند، گفت: نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم در سال ۱۴۰۳ قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعلام خواهد شد و بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم در سال ۱۴۰۳، مهلت چندروزه به این دسته از داوطلبان داده می‌شود که چنانچه از قبولیِ خود در دانشگاه فرهنگیان منصرف شدند، امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ را داشته باشند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شرایط پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی در کشور

فرصت دوباره برای ثبت‌نام در کنکور

در حالی که فرصت ثبت‌نام در کنکور ۱۴۰۳ به پایان رسیده است، سازمان سنجش مجدداً اعلام کرد: با توجه به درخواست مکرر داوطلبانی که در زمان مقرر (از تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ لغایت ۱۴۰۲/۰۹/۱۵) موفق به ثبت‌نام نشدند، امکان ثبت‌نام باتأخیر برای این‌دسته از داوطلبان از روز دوشنبه ۲۷ آذر تا روز سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش فراهم است.

 این آخرین فرصت برای متقاضیانی است که موفق به ثبت‌نام در این آزمون نشده‌اند و بدیهی است بعد از تاریخ فوق هیچ درخواستی برای ثبت‌نام قابل پذیرش نخواهد بود.

ضمناً برای داوطلبانی که قبلاً در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند نیز امکان ویرایش اطلاعات در بازه زمانی فوق میسر است.

پذیرش معلم فقط در کنکور اردیبهشت

یادآوری می‌شود آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ (نوبت اول) و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم در دانشگاه فرهنگیان در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

آزمون فرهنگیان شامل سه مرحله آزمون کتبی، مصاحبه و گزینش است و سوابق تحصیلی برای تمام گروه‌های آزمایشی به‌شکل قطعی است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ویدیو / زندگی در مناطق زلزله‌زده ترکیه جریان دارد

داوطلبانی که گروه فرهنگیان را انتخاب می‌کنند علاوه بر دروس اختصاصی شاخه ریاضی، تجربی و انسانی، دفترچه اختصاصی فرهنگیان هم خواهند داشت.

منابع کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم به‌ترتیب هوش و استعداد معلمی با ضریب ۳، تعلیم و تربیت اسلامی با ضریب ۲ و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی با ضریب ۲ خواهد بود.

سازمان سنجش روز گذشته نیز در اطلاعیه‌ای درباره منابع کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم اعلام کرد: ماده امتحانی “هوش و استعداد معلمی” طبق اعلام قبلی با ضریب ۳ اعمال می‌شود. جنبه‌های شناختی و تحلیلی این استعداد، با هدف سنجش توانایی‌های ذهنی داوطلبان همانند قدرت درک، تحلیل، استدلال و استنتاج آن‌ها، در کنکور مبنای طرح سؤال قرار می‌گیرد.

سؤالاتی از جنس درک مفهوم متن، استدلال بر پایه گزاره‌های منطقی، طبقه‌بندی و تحلیل متغیرها، انجام مقایسه‌های کمی و حل مسائل عددی، نمونه‌هایی از سؤالات این عنوان امتحانی هستند، بنابراین با توجه به اینکه هدف از سؤالات مربوط به این عنوان، سنجش توانایی ذهنی و طبیعی است نه سنجش دانش اکتسابی دانش‌آموزان، این عنوان فاقد منبع است.

میزان تأثیر و سهم نمرات در پذیرش دانشجو ـ معلم در دانشگاه فرهنگیان به‌صورت ۵۰ درصد سوابق تحصیلی، ۲۵ درصد آزمون اختصاصی (شامل ۱۵ درصد نمرات آزمون سراسری و ۱۰ درصد آزمون اختصاصی گروه فرهنگیان) و ۲۵ درصد مربوط به ارزیابی شایستگی‌های معلمی خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  بازداشت ۲ سارق مامورنما در جنوب تهران

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه، مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم  در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

پذیرش دانشجو ـ معلم فقط در نوبت نخست کنکور یعنی اردیبهشت ماه انجام می‌شود.

با توجه به رأی دیوان عدالت اداری برای ابطال شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان اما آموزش و پرورش بدون توجه به رأی دیوان همچنان در دفترچه کنکور ۱۴۰۳، سقف سنی ۲۴ سال را اعلام کرده است.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

مرحله بعدی دهک‌بندی خانوار‌ها اعلام شد/ صدک‌بندی طبق مدل «خودرو» و «تراکنش‌های بانکی»-تایمز

علیرضا محمدی رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان اظهار کرد: مطابق قانون بودجه، وزارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *