فیلترهای سرامیکی ریخته گری

فرق موکا با لاته

فرق موکا و لاته و کاپوچینو را می‌دانید؟ وقتی به کافه می‌‌روید یا می‌خواهید قهوه سفارش دهید، سردرگرم می‌شوید که کدام نوع قهوه برایتان مناسب است؟ برای انتخاب قهوه باید به سوالات متعددی پاسخ دهید. قهوه تلخ دوست دارید یا شیرین؟ قهوه با کافئین بالا می‌خواهید یا پایین؟ علاقه‌ای به شیر و خامه در قهوه خود دارید؟ دوست دارید مقدار زیادی قهوه بخورید یا فقط یک فنجان کوچک؟ بر اساس هر کدام از این سوالات، می‌توانید قهوه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. حتی اگر قهوه گرم دوست ندارید، می‌توانید فرق آیس لاته و آیس موکا را بدانید و آیس کافی سفارش دهید. یا حتی خودتان به جای اینکه در خانه مدام یک مدل قهوه برای خود درست کنید، فرق انواع قهوه را یاد بگیرید و به روزتان با درست کردن یک قهوه جدید تنوع بدهید. در ادامه این مطلب از تایمز، به این می‌پردازیم که فرق کافه لاته با موکا و با انواع دیگر قهوه چیست و هر کدام چگونه درست می‌شود. سپس به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم:

مطلب نسکافه چیست هم برایتان جالب خواهد بود.

فرق موکا با لاته چیست؟

فرق موکا با لاته چیست؟

دوتا از خوشمزه‌ترین و معروف‌ترین نوشیدنی‌ها بر پایه قهوه، موکا و لاته هستند که در هر منوی کافی‌شاپی هم آن‌ها را می‌بینید. اما خیلی از ما نمی‌دانیم که این دو نوشیدنی، با وجود شباهت، تفاوت‌های زیادی هم با هم دارند. بگذارید ابتدا ببینیم موکا و لاته هر کدام چگونه تهیه می‌شوند و چه طعمی دارند و فرق موکا با لاته را با هم بررسی کنیم.

موکا چیست و چگونه درست می‌شود؟

در اصل، قهوه‌ای که موکا را با آن درست می‌کنند، نوع خاصی از قهوه عربیکا است که در یمن رشد می‌کند. این نوع قهوه، طعم و عطری شبیه به کاکائو دارد و به خاطر همین در دنیا به شهرت رسیده است. این روزها، در کافه‌ها، همین طعم شکلاتی قهوه موکا را، با مقدار شکلات بیشتر تقویت می‌کنند و نوشیدنی جذابی بر پایه اسپرسو و با طعم شکلات و در عین حال، غلظت شیر برای شما سرو می‌کنند. پس کسانی که از مخلوط طعم اسپرسو و شکلات لذت می‌برند، باید موکا را امتحان کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  قطره چشمی لوتپردنول چیست؟ فواید و عوارض دارویLoteprednol

تفاوت نسکافه و قهوه را اینجا ببینید.

مواد تشکیل دهنده موکا

اسپرسو ۲ شات
شکلات چند تکه
شیر مقدار کمی

در واقع در موکا، ۴۰ درصد از فنجان شما را قهوه، ۴۰ درصد را شکلات و ۲۰ درصد را شیر داغ تشکیل می‌دهد.

برای تهیه موکا، ابتدا چند تکه شکلات تلخ را آب می‌کنند و توی فنجان می‌ریزند، سپس اسپرسو را که با قهوه‌ساز یا موکاپات از پودر قهوه عربیکا آماده کرده‌اند، اضافه می‌کنند و در آخر مقدار کمی شیر داغ به آن می‌افزایند. موکا را در فنجان کاپوچینو یا لیوان‌های آیریش سرو و با مقداری خامه فرم گرفته، تراشه شکلات یا فقط کمی کف شیر تزئین می‌کنند. موکا انواع مختلفی مثل موکاچینو و موکای سفید هم دارد. موکاچینو یک جورهایی همان کاپوچینو است فقط چند تکه شکلات به آن اضافه شده است و برای تهیه موکای سفید هم از شکلات شیری به جای شکلات تلخ و شیر استفاده می‌کنند.

تفاوت نسکافه و اسپرسو را هم ببینید.

لاته چیست و چگونه درست می‌شود؟

لاته چیست و چگونه درست می‌شود؟

کافه لاته، همان شیر قهوه ایتالیایی‌‌هاست. کافه لاته از ترکیب ساده شیر و اسپرسو تهیه می‌شود و در بین نوشیدنی‌های بر پایه قهوه، از همه سبک‌تر است. خودتان می‌دانید که ترکیب طعم ملایم شیر و تلخی قهوه چقدر لذت‌بخش است. بر اساس علاقه‌تان می‌توانید به کافه لاته، شکر و طعم‌دهنده‌هایی مثل وانیل یا دارچین اضافه کنید و عطر و طعم جذاب‌تر و غنی‌تری به کافه لاته خود بدهید. در یک لیوان کافه لاته، ۲۰ درصد اسپرسو و ۸۰ درصد شیر فوم گرفته وجود دارد.

مواد تشکیل دهنده کافه لاته

اسپرسو ۱ یا ۲ شات
شیر داغ فوم گرفته

برای تهیه کافه لاته، ابتدا با قهوه‌ساز یا موکاپات اسپرسو درست می‌کنیم. از طرفی شیر را با پیچر و نازل بخار اسپروساز گرم و فوم‌دهی می‌کنیم یا شیر را گرم می‌کنیم و با فرنچ‌پرس یا هم‌زن، حباب‌های هوا را به درون بافت شیر نفوذ می‌دهیم. اگر هیچکدام از دستگاه‌ها را ندارید، فقط شیر گرم را درون ظرفی که درش چفت می‌شود بریزید و با دست انقدر ظرف را تکان دهید تا کل هوای درون ظرف با شیر یکی شود. حالا شیر فوم گرفته را به آرامی به اسپرسو اضافه می‌کنیم. برای سرو کافه لاته، از لیوان‌های بلند استفاده می‌کنند و با ایجاد الگوهای جذاب روی فوم شیر، آن را برای سرو آماده می‌کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - شناسایی ۳۸۸ بیمار جدید کرونایی در کشور/ ۱۷ نفر فوتشدند

مطلب چگونه فوم شیر درست کنیم برایتان جالب است.

تفاوت‌ موکا و لاته

تفاوت‌ موکا و لاته

مواد تشکیل دهنده

اصلی‌ترین فرق موکا با لاته مواد تشکیل‌دهنده آن‌هاست. در تهیه قهوه موکا از اسپرسو، شیر و شکلات استفاده می‌شود در حالی که برای تهیه کافه لاته از شکلات استفاده نمی‌کنند.

مقدار شیر

تقریبا ۸۰ درصد یک لیوان کافه لاته شیر است، در حالی که برای یک لیوان موکا، فقط ۲۰ درصد را شیر تشکیل می‌دهد.

مقدار کافئین

مقدار کافئین را از میزان قهوه‌ای که در هر کدام به کار رفته است و نوع قهوه آن می‌توان به طور دقیق بررسی کرد. اما به طور کلی، یک فرق موکا با لاته این است که نسبت قهوه موجود در موکا تقریبا دوبرابر آن در لاته است. پس وقتی یک جرعه موکا نوش جان می‌کنید مقدار بیشتری قهوه خورده‌اید تا کافه لاته. ممکن است در یک لیوان لاته، همان دو شات اسپروسویی وجود داشته باشد که در یک فنجان موکا وجود دارد. اما این را هم در نظر بگیرید که شکلات موجود در موکا اثرات اسپرسو را تقویت می‌کند. ایجاد نشاط، انرژی و آمادگی برای فعالیت با نوشیدن شکلات و اسپرسو در کنار هم افزایش می‌یابد. در حالی که شیر خاصیت آرامبخشی دارد و ممکن است اثرات اسپرسو را در بدن شما کاهش دهد. در نتیجه کافه لاته را بیشتر برای طعمش نوش جان می‌کنند تا برای اثرات قهوه‌اش.

طرز تهیه قهوه ترک را بلدید؟

طعم

البته که طعم قهوه هر کافه‌ای مخصوص به همانجاست اما تفاوت کافه لاته با موکا در طعم هم زیاد است. موکا طعمی شکلاتی و غنی دارد و عطر شکلات در آن غالب است اما کافه لاته جان می‌دهد برای کسانی که بوی قهوه را دوست دارند و طعم تلخش را نه. طعم تلخ کافه لاته بسیار تعدیل‌شده است و اگر کمی شکر یا دارچین هم به آن اضافه شده باشد، دلپذیرتر می‌شود.

نحوه سرو

موکا را بیشتر در فنجان‌های ۲۲۰ سی سی کاپوچینو یا در لیوان‌های آیریش سرو می‌کنند و با کمی کف شیر و مقداری تراشه شکلات تزئینش می‌کنند اما کافه لاته در لیوان‌های بلند سرو و با فوم طراحی شده تزئین می‌شود.

نوع دانه قهوه

همان‌طور که گفتیم، موکا از نوع خاصی از دانه‌های قهوه عربیکا تهیه می‌شود اما دانه قهوه موجود در کافه لاته می‌تواند متفاوت باشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - این نوشیدنی سلامت روده های شما را تضمین میکند

کلام آخر

در این مطلب فرق موکا و لاته را بررسی کردیم. پس وقتی به کافه می‌رویم، می‌توانیم بر اساس نیاز و علاقه خود، تصمیم بگیریم که کدام نوع قهوه را نوش جان کنیم. آیا به یک نوشیدنی لذت‌بخش و لایت برای آرامش نیاز داریم یا یک نوشیدنی شکلاتی لذیذ برای اینکه انرژی بگیریم؟ شما تا به حال برای انتخاب بین انواع مختلف نوشیدنی‌های قهوه مردد شده‌اید؟ تا به حال شده است که در کافه، از کافه‌چی درباره نوشیدنی‌های مختلف سوال بپرسید؟ اصلا کدامیک از انواع قهوه را بیشتر دوست دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

فرق موکا و لاته و کاپوچینو چیست؟

موکا از اسپرسو، شیر و شکلات درست می‌شود، کافه لاته از اسپرسو و شیر و کاپوچینو هم از اسپرسو و فوم شیر. در واقع کافه لاته و کاپوچینو خیلی شبیه به هم هستند با این تفاوت که کافه لاته شیر بیشتری دارد و مقداری فوم شیر روی شیر و قهوه قرار می‌گیرد در حالی که نسبت قهوه کاپوچینو بیشتر است و شیری هم که به کاپوچینو اضافه می‌شود، بیشتر به شکل فوم است. کاپوچینو را در فنجان‌های کاپوچینو و کافه لاته را در لیوان‌های بلند سرو می‌کنند.

خواص قهوه برای پوست و مو را می‌دانید؟

موکا تلخ است یا شیرین؟

موکا عموما شیرین است چون از شکلات در آن استفاده می‌شود ولی مقدار شرینی آن بستگی به نوع شکلات استفاده شده و ذائقه شما دارد.

فرق آیس موکا و آیس لاته چیست؟

آیس کافی به طور کلی از اسپرسو دم کشیده با یخ درست می‌شود. آیس موکا و آیس لاته هم همان فرق موکا با کافه لاته را دارند ولی ممکن است شکلات موجود در آیس موکا، خصوصا اگر سس شکلات باشد، کمی خودش را بگیرد و به شکل تکه‌های شکلات در نوشیدنی‌تان در آید که باید با قاشق یا نی آن را بنوشید اما آیس لاته همان طعم شیر‌قهوه‌های همیشگی را می‌دهد.

طرز تهیه آیس کارامل ماکیاتو را اینجا ببینید.

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

ارتباط دستگاه‌های الکترونیکی و روان‌پریشی کودکان-تایمز

البته اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و مشکلات سلامت روان، هر دو احتمالاً به‌علت شرایط نامناسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *