فیلترهای سرامیکی ریخته گری

مصادیق عینی تولید کشاورزی دانش بنیان

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱، مصرف بهینه آب، اصلاح نژاد دام، توسعه بذرهیبریدی، و تعیین تکلیف کردن محصولات تراریخته را از مصادیق تولید دانش بنیان دانست.

محمد تقی نقدعلی در گفت‌وگو با ایسنا درباره شعار سال ۱۴۰۱ “تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین” گفت: مقام معظم رهبری پیش‌تر در بیاناتشان به این موضوع اشاره کرده بودند؛ به همین خاطر مجلس یازدهم قانون جهش تولید و دانش بنیان را در دستور کار داشت؛ بنابراین مجلس انقلابی پیام مقام معظم رهبری را پیش‌تر فهمیده بود و اقداماتی در راستای آن انجام داده بود.

حوزه دانش بنیان باید با کمترین میزان مصرف آب، بیشترین میزان تولید را محقق کند

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس یازدهم درباره ضرورت دانش بنیان شدن کشاورزی گفت: مسئله آب کشور یکی از حوزه‌های بسیار مهم است که می‌تواند پیوند ویژه‌ای با حوزه‌های دانش بنیان داشته باشد. زمانی که زمین‌ها را غرقاب می‌کردیم و میزان زیادی از آب هدر می‌رفت، گذشته است. ما باید بتوانیم با کمترین میزان مصرف آب، بیشترین میزان تولید را داشته باشیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  "مشکلات اقتصادی"مانع برگزاری حضوری کلاسها/امکان خطا برایدانشجویان در امتحان حضوری کمتر است

نیازمند اقدامات دانش بنیان بیشتری در حوزه بذرهای هیبریدی هستیم

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی، و محیط زیست مجلس با بیان اینکه تا کنون در زمینه آبیاری قطره‌ای و زیرسطحی اقداماتی صورت گرفته است، گفت: بذر هیبریدی – از پیوند دو گیاه والد ِکاملا متفاوت تشکیل می‌شود. بذرهای هیبریدی به نسبت دیگر بذرهای برتری کامل دارند؛ زیرا ترکیبی از صفات برگزیده و مفید گیاه والد هستند – یکی از بخش‌هایی است که با حوزه دانش بنیان گره خورده است. در چند دانشگاه مثل همین دانشگاه اصفهان اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است اما نیازمند اقدامات دانش بنیان بیشتری برای تولید بذر هستیم.

حوزه دانش بنیان باید تکلیف محصولات تراریخته را مشخص کند

نقدعلی به ضرورت دانش بنیان کردن اصلاح نژاد دام اشاره کرد و گفت: می‌دانیم که دست منابع طبیعی و حوزه دانش بنیان به گردن یکدیگر است. کودهای شیمیایی باید کمترین آسیب را به محصول و محیط زیست برساند. از طرف دیگر بحث مناقشه برانگیز محصولات تراریخته را داریم. حوزه دانش بنیان باید به میدان بیاید و یکبار برای همیشه مضرات و فواید محصولات تراریخته را مشخص کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  رقص صبحگاهی ۴ سیاره در آسمان آوریل

این عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به این پرسش که آیا بودجه ۱۴۰۱ پاسخگوی مصادیق دانش بنیان است، گفت: ما در مجلس یازدهم قانون فاخر امنیت غذایی را تصویب کردیم که بسیاری از مصداق مذکور را پیش‌بینی کرده است. بعضی بندها و تبصره‌های بودجه ۱۴۰۱ از مصادیق دانش بنیان حمایت می‌کند اما فعلا بودجه ۱۴۰۱ را طلیعه‌ای برای بحث دانش بنیان می‌دانیم تا در متمم بودجه یا بودجه‌های سال‌های آینده اقدامات دیگر را رقم بزنیم.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

برگزاری مرحله غیرمتمرکز بیست و نهمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۳۱ فروردین-تایمز

علی صدر با اعلام این خبر، گفت: مرحله غیرمتمرکز بیست و نهمین المپیاد علمی دانشجویی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *