فیلترهای سرامیکی ریخته گری

نامه دیرهنگام آموزش‌وپرورش/ فرصت ثبت‌نام دانشگاه فرهنگیان بدون شرط سن عملیاتی می‎شود؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز، شرط سن ۲۴ سال برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شد و براین‌اساس، پذیرش دانشجو در کنکور ۱۴۰۳ باید بدون رعایت سقف سنی انجام شود.

با این حال وزارت آموزش و پرورش بدون توجه به رأی دیوان عدالت اداری، همچنان برای پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان سقف سن ۲۴ سال را تعیین کرد و این موضوع در دفترچه کنکور ۱۴۰۳ ذکر شد.

درخواست آموزش و پرورش از وزارت علوم

هم‌اکنون این وزارتخانه در نامه‌ای دیرهنگام به وزارت علوم و در زمانی که فرصت ثبت‌نام در مرحله نخست کنکور ۱۴۰۳ به اتمام رسیده است، خواستار اعمال اصلاحیه در سایت سازمان سنجش و اعطای فرصت ثبت‌نام جدید به متقاضیانی شده است که پیش از این به‌علت محدودیت سنی، امکان انتخاب دانشگاه فرهنگیان را نداشتند.

دانشگاه فرهنگیان ,

سازمان سنجش هنوز فرصت دوباره برای ثبت‌نام کنکور فراهم نکرده است

البته سازمان سنجش تا امروز اطلاعیه‌ای را برای فراهم کردن فرصت مجدد در سایت خود بارگذاری نکرده است و مشخص نیست که به این تقاضای آموزش و پرورش توجه خواهد کرد یا خیر.

با توجه به تاریخ صدور رأی دیوان عدالت اداری در ۱۴ مرداد ۱۴۰۲، حذف سقف سن ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور سال ۱۴۰۲ عملیاتی نشد و وضعیت اجرای آن برای کنکور ۱۴۰۳ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان؛ ۴۰ سال

بر اساس رأی دیوان عدالت اداری حداکثر شرط سن ورود به آموزش و پرورش مانند سایر مشاغل قانون مدیریت خدمات کشوری، ۴۰ سال است و بدین ترتیب افراد تا سن ۴۰ سال می‌توانند برای ورود به دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند.

این در شرایطی است که برخی کارشناسان تعلیم و تربیت از ورود معلمان با سن بالای ۴۰ سال به مدارس در صورت اجرای رأی دیوان عدالت اداری ابزار نگرانی می‌کنند.

عبدالحسین خسروپناه؛ دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره رأی دیوان عدالت اداری برای ابطال شرط سنی دانشگاه فرهنگیان مطرح کرد: قانون، یک بحثی است اما باید توجه کرد که امکان‌پذیر نیست، فردی در سن ۴۰سالگی در آموزش و پرورش معلم شود و بخواهد ۳۰ سال هم فعالیت کند، ممکن است بعداً تصمیم بگیرند که حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۶ یا ۳۰ سال شود اما اولاً؛ این را شورای‌عالی انقلاب فرهنگی باید مصوب کند و ثانیاً؛ قانون را باید اصلاح کرد و نیاز به ورود مجلس شورای اسلامی هم باشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  نشت گاز سمی در کارخانه تصفیه آب در کره جنوبی قربانیگرفت

دغدغه‌ای جدی یا بزرگ‌نمایی بیش از حد؟

این دل‌نگرانی در شرایطی مطرح می‌شود که برخی داوطلبان کنکور مطرح می‌کنند این سؤالات برای آنها بی‌پاسخ مانده است؛

۱٫ مگر چند درصد از متقاضیان ورود به دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور، افراد ۴۰ساله یا حتی بالای ۳۰ سال هستند، آن هم در شرایطی که با مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها، شرایط برای این داوطلبان بسیار دشوار شده است.

به‌نظر می‌رسد این حجم از نگرانی برای جمعیت هدفی که شاید به یک درصد هم نرسد، بی‌دلیل است و اگر فردی بخواهد در سن ۴۰سالگی متقاضی شغل معلمی شود، امکان شرکت در آزمون استخدامی برای او وجود دارد که به‌مراتب آسان‌تر از شرکت در کنکور و ۴ سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است.

۲٫ از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش هم‌اکنون از طریق برگزاری آزمون استخدامی، افراد در محدوده سنی ۴۰ سال و بالاتر را به‌عنوان معلم استخدام می‌کند و متقاضیان آن به‌مراتب بیشتر از شرکت دوباره در کنکور و ۴ سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است.

با این حال حجت‌الله بنیادی؛ کارشناس آموزشی با این دیدگاه چندان موافق نیست و در این ارتباط به تایمز گفت: اگر هم‌اکنون از طریق برگزاری آزمون استخدامی به جذب معلم اقدام می‌شود یک رویه نادرست است چون جذب معلم از طریق آزمون استخدامی در مواقع اضطرار بود و دانشگاه فرهنگیان باید تمام معلمان مورد نیاز را از طریق دوره چهارساله تأمین کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  با تداوم گرما از هفته بعد حریق جنگل‌ها محتمل است

وی افزود: اگر دانشگاه فرهنگیان نتواند برخی از نیازهای آموزش و پرورش را تأمین کند آن وقت آموزش و پرورش از طریق آزمون و استخدام فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها با برگزاری دوره آموزشی یک‌ساله معلمان مورد نیاز را تأمین می‌کند.

دوره ابتدایی نیازمند حضور معلمان جوان

این کارشناس آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون برگزاری آزمون استخدامی برای جذب معلم به‌عنوان یک روش اصلی برای تأمین نیاز آموزش و پرورش در حال اجراست که تا سقف سنی ۴۰ سال برای مدرک کارشناسی و ۴۵ سال برای مدرک ارشد، امکان استخدام معلم وجود دارد، وقتی چنین روندی در حال اجراست، چرا نسبت به ابطال شرط سن دانشگاه فرهنگیان این حجم از واکنش مشاهده می‌شود، بیان کرد: استخدام معلم همانند استخدام نیرو برای سایر وزارتخانه‌ها نیست، سازمان اداری و استخدامی و آموزش و پرورش به‌دلیل ضعف در برنامه‌ریزی مرتکب این خطای بزرگ شدند در حالی که اگر می‌خواهیم معلمان باکیفیت تأمین کنیم به‌ویژه برای دوره ابتدایی، اختلاف سن معلم با دانش‌آموزان باید اندک باشد و افراد جوان و بانشاط به‌عنوان معلم دوره ابتدایی جذب شوند.

شورای‌عالی آموزش و پرورش شرط سن تعیین نکرده است

بنیادی درباره رأی دیوان عدالت اداری به ابطال شرط سن دانشگاه فرهنگیان گفت: ابطال شرط سن توسط دیوان عدالت اداری به‌دلیل سهل‌انگاری و تعجیل در مصوبات مختلف شورای‌عالی آموزش و پرورش و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رخ داد چون شرط سن را به‌درستی لحاظ نکردند همچنین در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، حداکثر سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین نشد.

وی ادامه داد: در دوره آقای حاجی‌میرزایی، شورای معاونان آموزش و پرورش، سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را از ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر داد که هیچ پشتوانه قانونی نیز برای آن وجود نداشت، در نهایت فردی به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و دیوان هم وقتی مشاهده کرد زیر نظام تربیت معلم، سند تحول بنیادین و اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هیچ کدام به موضوع شرط سن نپرداخته‌اند و شورای‌عالی آموزش و پرورش نیز مصوبه شفافی در این رابطه ندارد، به ابطال آن رأی داد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  دستگیری یکی از عوامل فروش تجهیزات دفاع شخصی و یکی از لیدرهایاغتشاشات

این کارشناس آموزشی در پاسخ به این پرسش که به‌تازگی دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش، از تصویب آیین‌نامه «شرایط و شایستگی‌های جذب داوطلبان ورود به آموزش و پرورش از مسیر آزمون سراسری» خبر داد که براساس آن شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۲ سال تعیین شده است، گفت: شورای‌عالی آموزش و پرورش هنوز مصوبه‌ای درباره شرط سن ندارد و فقط در حد خبررسانی بود همچنین تا امروز مصوبه‌ای ابلاغ نشده است.

مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی حکم قانون ندارد

وی درباره مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای تعیین سقف سن ورود به دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: این شورا هنوز مصوبه‌ای نداشته است اما توجه داشته باشید که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مرجع قانون‌گذاری نیست و دیوان عدالت برای صدور آرای خود مصوبات این شورا را به‌عنوان قانون در نظر نمی‌گیرد، اگر شورای‌عالی آموزش و پرورش در این زمینه مصوبه‌ای داشت به‌عنوان قانون محسوب می‌شد.

بنیادی در پاسخ به این پرسش که آیا تعیین سقف سن ۲۴ سال مانع ورود بسیاری از افراد علاقه‌مند به دانشگاه فرهنگیان نمی‌شود، در حالی که شورای‌عالی آموزش و پرورش می‌توانست در مصوبات خود سقف سن را به ۲۸ یا ۳۰ سال افزایش دهد، گفت: افراد معمولاً در سن ۱۸سالگی دیپلم می‌گیرند حتی اگر بخواهند با تأخیر وارد دانشگاه شوند تا ۲۲ سال فرصت دارند، فردی که در سن ۲۸ یا ۳۰ سالگی می‌خواهد در کنکور شرکت کند، بسیاری از مسیرها را رفته است و در اغلب موارد به‌دلیل نیافتن شغل سراغ معلمی می‌آید.

انتهای پیام/+

الماس تراشکاری

Check Also

اعطای جایزه بین‌المللی انگلستان به طرح پلازای متروی میدان جهاد-تایمز

 هادی حق‌بین با اشاره به کسب جایگاه نخست طرح پلازای متروی میدان جهاد در جایزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *