فیلترهای سرامیکی ریخته گری

نخستین پرتاب خورشیدآهنگ سال آینده از پایگاه فضایی چابهار/ ماهواره‌های ظفر۲ و ناهید۲ سال آینده پرتاب می‌شود

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تایمز، حسن سالاریه در مراسم روز ملی فناوری فضایی در محل پژوهشگاه فضایی ایران که با حضور رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات و مقامات لشکری و کشوری برگزار شد اظهار کرد: ما اخیراً دو پرتاب موفق داشتیم که اولی پرتاب ماهواره ثریا با ماهواره قائم۱۰۰ بود که در مدار قرار گرفت، ماهواره بعدی مهتا بود که همراه با دو ماهواره کیهان و هاتف در مدار زمین تزریق شد.

وی افزود: اگر بخواهم عملکرد یک‌ساله صنعت فضایی ایران را به‌صورت تیتروار بگویم، ما در بهمن ۱۴۰۱ رونمایی از نمونه کیفی ماهواره ناهید۲ را داشتیم که امسال نمونه پروازی آن ارایه شد، ماهواره طلوع۳ نیز از دستاوردهای سازمان فضایی است.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: در اردیبهشت ۱۴۰۲ تجهیز آزمایشگاه‌ها تا کلاس ۵۰۰ کیلوگرم و در خرداد ۱۴۰۲ نیز ابلاغ قراردادهای ماهواره‌های ناهید۳ و پارس۳ انجام شد، در ادامه انعقاد قرارداد خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای صورت گرفت که باعث رونق بخش خصوصی خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  مراکز نوآوری برای سربازان راه‌اندازی می‌شود

سالاریه گفت: ایران در شهریور ۱۴۰۲ قرارداد طراحی منظومه باریک‌باند پروژه شهید سلیمانی را شاهد بود و حجم قراردادها در صنعت فضایی ایران در سال جاری در بخش خصوصی بیشتر از قراردادهای ۱۰ سال گذشته است، البته حجم قراردادهای سازمان فضایی ایران با دانشگاه‌ها ۱۰ میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: ایران در مهر ۱۴۰۲ ماهواره نور۳ را توسط ماهواره‌بر قاصد به فضا پرتاب کرد که عمده این ماهواره توسط بخش خصوصی تولید شده است. ما در همین ماه پیشرفت پایگاه فضایی چابهار را داشتیم که در فاز اول بیش از ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و اجرای عملیات عمرانی فاز اول پد پرتاب آغاز شده است و اولین پرتاب خورشیدآهنگ سال آینده از پایگاه چابهار انجام خواهد شد.

سالاریه گفت: پایگاه چابهار در فاز اول مخصوص ماهواره‌برهای با سوخت جامد برای پرتاب مدار خورشیدآهنگ است.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: در آذرماه امسال یک اتفاق بزرگ افتاد و ما شاهد پرتاب کپسول زیستی ایران بودیم که توسط پرتابگر سلمان در آذرماه ۱۴۰۲ به فضا پرتاب شد. در دی ماه پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره ثریا با پرتابگر بومی قائم۱۰۰ انجام شد و یک هفته بعد نیز شگفتانه‌ای رقم خورد و آن هم تزریق چندگانه ماهواره‌های مهتا، کیهان و هاتف بود. ما سه ماهواره آماده پرتاب داریم که شامل ماهواره‌های ظفر۲، ناهید۲ و سامان۱ است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  افزایش قربانیان زلزله ۶.۸ ریشتری در چین

سالاریه گفت: ماهواره ظفر۲ یک ماهواره سنجشی است که هم‌اکنون در دانشگاه علم و صنعت ایران مستقر است که یک ماهواره با دقت تصویربرداری ۱۶ متر است که سال آینده پرتاب خواهد شد. نمونه پروازی ناهید۲ نیز به اتمام رسیده که یک ماهواره مخابراتی با وزن ۱۲۰ کیلوگرم است که معمولاً در ساخت ماهواره‌ها در ابتدای راه دو نمونه کیفی برای ماهواره ساخته و سپس پرتاب می‌شود.

وی ادامه داد: بلوک انتقال مداری سامان۱ نیز سال آینده پرتاب خواهد شد که وظیفه انتقال اجرام تا ۱۰۰ کیلوگرم را به‌عهده دارد و نمونه پروازی آن در حال تست‌های سیستمی است.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

ایران در امنیت است/ هیچ خطری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن را تهدید نمی‌کند

سردار سعید منتظرالمهدی؛ سخنگوی فراجا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تایمز اظهار کرد: پلیس‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد