آخرین خبرها

هر خبر مثبت و منفی در مورد تحریم‌ها، بر نرخ ارز اثر می‌گذارد

ایسنا/خوزستان یک اقتصادان معتقد است: مجموعه التهابات اقتصادی ناشی از عدم حل مشکل تحریم‌ها علیه ایران و همچنین تنش‌های سیاسی و اقتصادی که در این زمینه وجود دارد از مهمترین دلایل افزایش نرخ ارز است.

مرتضی افقه در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص علل افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر در کشور اظهار کرد: برای اقتصادی مثل اقتصاد کشور ایران که بخش تولید و مصرف آن واردکننده است، تا زمانی که تحریم‌ها پابرجا باشد شاهد افزایش قیمت نرخ ارز خواهیم بود و این علت اصلی و دائمی افزایش نرخ ارز در کشور است.

وی افزود: هر خبر مثبت و منفی در مورد تحریم‌ها به صورت روانی بر نرخ ارز در درون کشور اثرگذار است.

این اقتصاددان عنوان کرد: در شرایط فعلی بیشترین عامل اثرگذار بر افزایش قیمت ارز، عوامل روانی است و نه واقعی. برای مثال اگر یک روز بانک مرکزی حتی یک ساعت دیرتر ارز را به صرافی‌ها تخصیص دهد، اثر روانی آن باعث ایجاد افزایش قیمت در بازار می‌شود.

افقه با بیان اینکه در حال حاضر فضای قیمت ارز در کشور بسیار حساس است، عنوان کرد: جو فعلی در رسانه‌های داخلی و خارجی درباره برجام و هم‌چنین تحریم‌هایی که مرتبا اتحادیه اروپا و آمریکا در خصوص بخش‌های مختلف کشور وضع می‌کنند از مهمترین عوامل اثرگذار بر قیمت ارز در کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه ساختارهای اقتصادی و اجتماعی کشور نقدینگی‌زا هستند، گفت: دولت نمی‌تواند مانع افزایش نقدینگی در بازار شود و این مساله خود یکی از دلایلی است که به صورت غیرمستقیم و مستقیم زمینه‌ساز افزایش نرخ ارز در کشور شده است.

انتهای پیام

درباره‌ی حسین محبی

با سلام خدمت کاربران عزیز بنده حسین محبی هستم در موضوعات مختلف باالاخص علوم انسانی مطلب می نویسم و درباره مسئل روز که مبتلابه عموم هست نوشته هایی که مفید باشد هم بازنشر می نمایم. نمونه مقالات تخصصی

حتما ببینید

ایران با یک کشور جدید توافق تجارت ترجیحی امضا می‌کند؟

پس از نهایی شدن عضویت ایران در چند گروه بین المللی و پیگیری سیاست‌های دوجانبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *