فیلترهای سرامیکی ریخته گری

چرا قبور مطهر بقیع تخریب شدند؟-تایمز


زیارت از مقوله‌ها و موضوعاتی است که مورد اتفاق تمام ادیان الهی است و در اسلام هم، مقوله زیارت مورد عنایت شیعه و اهل سنت است؛ به طوری‌که می‌بینیم اهل سنت نیز، برای زیارت نبی مکرم اسلام صل الله علیه وآله والسلم و بعضی از صحابه پیامبر (ص) به مدینه تشریف می‌برند و مزار‌های فراوانی داریم که مربوط به علما و بزرگان اهل سنت هستند و اهل سنت تکریم آن‌ها بعد از مرگ را یک امر جایز و حتی لازم می‌دانند. 

در کشورمان ایران هم، این اتفاق به صورت فراوان می‌افتد از جمله این که افراد، مزار مولوی احمد جامی؛ شاعر و عارف بزرگ در تربت جام را تکریم می‌کنند و نذوراتی برای ایشان دارند و در حجاز و عربستان سعودی و عراق هم، همین‌طور است و با توجه به این‌که مزارهای بزرگان اهل تسنن در آن‌جا قرار دارند این مزارها موردتوجه افراد هستند. 

تکریم اهل بیت(ع) امری الهی است

حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی مشیری خراسانی، کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به سالگرد تخریب قبور بقیع اظهار کرد: این که برخی بخواهند قضیه تکریم زیارت و مزار‌ها را فقط به شیعه اختصاص دهند و سپس، آن را به عنوان یک بدعت و تحریف مطرح کنند دروغی بیش نیست. چون تکریم ائمه اطهار علیهم السلام، انبیاء الهی، بزرگان، علماء و صلحا و اولیاء که از دنیا رفته‌اند امری الهی است و باید مزار آن‌ها تکریم شود. مثلاً مزار جناب دانیال نبی علیهم‌السلام در استان خوزستان قرار دارد که هم غیر مسلمان‌ها و هم مسلمان‌ها ایشان را زیارت و تکریم می‌کنند. البته شیعه نسبت به تکریم مزار‌های پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم و امامان معصوم علیهم السلام تأکید خاصی دارد. 

این کارشناس مذهبی گفت: بزرگان اهل سنت همیشه درمورد این مسئله با شیعه اتفاق نظر داشتند و همراه بودند. البته بعضی از افراطیون و منحرفین در اهل سنت درمورد این مسئله مخالفت‌هایی داشته‌اند و از جمله آن‌ها وهابیون و سلفی‌ها هستند که به‌طور جدی، این قضیه را انکار کرده و با آن مقابله کرده‌اند.

ردّ پای وهابیون در تخریب قبور ائمه بقیع

وی افزود: اوج بروز و ظهور رفتار این فرقه ضاله افراطی که در واقع با حمایت استعمار انگلیس شکل گرفت و رشد پیدا کرد را در مسئله تخریب قبور ائمه بقیع علیهم السلام مشاهده می‌کنیم که آن‌ها در هشتم شوال دست به این کار زدند؛ یعنی در ابتدای حکومت آل سعود در عربستان که با وهابیون تقسیم کار کرده اقدام به انجام این کار کردند. چون قدرت سیاسی متعلق به آل سعود و قدرت مذهبی برای وهابیون و فرزندان عبدالوهاب بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - رازگشایی آیات و روایات از حقیقت شب قدر

حجت‌الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی ادامه داد: آن‌ها با اصرار بر حکومت درصدد تخریب حرم ائمه علیهم السلام در بقیع برآمدند در حالی‌که در آن‌جا، روی چهار قبر مبارک، بنایی با گنبد و ارتفاع تقریباً بلندی بنا نهاده شده بود و محل قبور ائمه معصومین علیهم‌السلام یک حرم کوچکی داشت و زیارتگاهی بود و شیعه و سنّی به آن‌جا می‌رفتند.

علمای اهل سنّت؛ شاگردان امام محمّد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع)

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: علمای اهل سنت مثل ادریس شافعی، ابوحنیفه و مالک بعضاً خودشان را شاگردان امام محمّد باقر علیه‌السلام و امام جعفر صادق علیه السلام می‌دانستند و حتی ابوحنیفه می‌گوید اگر دو سال شاگردی این امام بزرگوار علیهم‌السلام نبود من هیچ‌ چیز از علم نداشتم و در‌های علم زمانی به روی من باز شد که به محضر امام جعفر صادق علیهم السلام رفتم و به همین دلیل، آن‌ها متوجه حضرات معصوم علیهم‌السلام بودند و زیارت می‌کردند ولی متأسفانه، نتیجه خباثت وهابیون و شیطنت این طایفه منجر به تخریب حرم شریف در هشتم شوال شد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی مطرح کرد: حرم و مزار‌های کوچک‌تری مثل قبور همسران، دختران، عمه پیامبر اکرم صل الله علیه و آله والسلم و خواهر جناب حمزه علیه السلام و بعضی از زن‌ها و اصحاب دیگر پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم که در بقیع دفن شده بودند را تخریب کردند و قبرستان بقیع را به وضعیت کنونی درآوردند تا جایی‌که الان، همه قبور صاف هستند و هیچ‌گونه آثاری از حرم ائمه بقیع و یا تکریم مزار‌های سایر بزرگان جهان اسلام و صدر اسلام در این قبرستان وجود ندارد.

تخریب قبور بقیع مقابله با فرامین الهی و فرمایش پیامبر(ص) است

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: عملی که جماعت نادان متحجر انجام دادند عملی است که هم با مبانی اسلام و هم با مبانی قرآن کریم و فرمایش‌های پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم و روایت‌های اهل بیت علیهم‌السلام مغایرت دارد. 

یکی از علمای اهل سنت تعبیر زیبایی دارد که چطور می‌شود خداوند متعال به تابوت عهد حضرت موسی علیه السلام که عبا و عصای حضرت علیه السلام و یادگار‌هایی از حضرت موسی علیه السلام، انبیاء قبل از حضرت علیه السلام و جناب هارون؛ برادر حضرت موسی علیه السلام در آن بوده‌اند چنان توجهی می‌کنند که تابوت عهد در برابر لشکر بنی اسرائیل به وسیله ملائکه حمل می‌شود و آن‌ها می‌دیدند که تابوت عهد پیشاپیش، روی آسمان حرکت می‌کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  انتشار کتاب «مختصری از جغرافیای اماکن مذهبی عراق»

قرآن کریم تأکید می‌کنند که ملائکه این تابوت را حمل می‌کردند و همه می‌دیدند این تابوت بدون حمل توسط انسان‌ها پیش می‌رفته است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی تصریح کرد: کتاب آسمانی قرآن کریم می‌فرمایند: ملائکه آن را حمل می‌کردند و همه می‌دیدند که این تابوت بدون حمل توسط انسان‌ها و بشر پیش می‌رود.

قرآن کریم می‌فرمایند: «وَقَالَ لَهُمْ نَبِیُّهُمْ إِنَّ آیَةَ مُلْکِهِ أَنْ یَأْتِیَکُمُ التَّابُوتُ فِیهِ سَکِینَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَبَقِیَّةٌ مِمَّا تَرَکَ آلُ مُوسَىٰ وَآلُ هَارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلَائِکَةُ ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَةً لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» «پیغمبرشان به آنها گفت که نشانه پادشاهی او این است که تابوتی که در آن سکینه خدا و الواح بازمانده از خانواده موسی و هارون است و فرشتگانش به دوش برند برای شما می‌آید، که در آن برای شما حجتی است روشن اگر اهل ایمان باشید.»

ما این تابوت عهد را وسیله‌ای بر موفقیت و پیروزی و آرامش شما قرار دادیم.

این کارشناس مذهبی گفت: به تعبیر عالِم اهل سنّت چگونه می‌شود کسانی بگویند شما این آیه قرآن کریم را بپذیرید که یادگار‌های موسی و هارون می‌توانند برای امتی آرامش‌بخش باشند، اما پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم و فرزندان حضرت صل الله علیه وآله والسلم که مورد عنایت کتاب آسمانی قرآن کریم هستند، نمی‌توانند آرامش دهنده و مورد توجه باشند؟

پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم روایتی دارند در تشویق این‌که بعد از من برای زیارت مزارم بیایید و یا روایت‌هایی که اهل سنّت از همسران پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم مبنی بر تشویق زیارت حضرت محمّد صل الله علیه وآله والسلم نقل کرده اند. 

قصه خشکسالی مدینه و توصیه عایشه 

حجت‌الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی مطرح کرد: حتی یک زمانی در مدینه خشکسالی شد و به عایشه همسر حضرت پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم مراجعه کردند که چه کار کنیم؟ عایشه دستور داد در گنبد بالای مزار مطهر نبی مکرم اسلام صل الله علیه وآله والسلم؛ گنبد خضرا، دریچه‌ای ایجاد کنند و از زیر آن دریچه در کنار مزار مطهر و شریف پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم برای باران دعا کنند تا به برکت آن، اتصالی که از مزار مطهر حضرت محمّد مصطفی صل الله علیه وآله والسلم و دعای آن‌ها به آسمان برقرار می‌شود اثر کند و اثرگذار بود و بارندگی خوبی شد و این نشان می‌دهد خود همسران و افراد مرتبط با پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم معتقد به زیارت و توسل به حضرت محمّد مصطفی صل الله علیه وآله والسلم حتی بعد از وفات حضرت صل الله علیه وآله والسلم بودند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - چرا فتوای آیت‌الله سیدموسی شبیری زنجانی دربارهفطریه با سایر فقها تفاوت دارد؟

این کارشناس مذهبی یادآور شد: این قضیه یک امر عجیب و بدعتی و جدیدی نیست و متأسفانه، افرادی که قائل به این صحبت هستند و این تفکر وهابی را دارند و بدعت بودن زیارت را مطرح می‌کنند الان درمورد زیارت پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم هم، حساسیت‌هایی نشان می‌دهند و به‌طور جدی سعی می‌کنند زیارت حضرت محمّد مصطفی صل الله علیه وآله والسلم را محدود کنند و مردم را از زیارت پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه وآله والسلم باز بدارند که متأسفانه، این‌ها به افکار افراطی و جاهلانه‌ای که بعضی دارند و همچنین، به آموزه‌های غلطی مربوط می‌شود که سرویس‌های اطلاعاتی پشت صحنه این افکار به این افراد القاء می‌کنند و آن‌ها نیز، پذیرای چنین تفکراتی هستند.

وهابیون و جنایات آن ها در جهان اسلام 

در نتیجه، باید گفت که وهابیون در سراسر جهان اسلام ذره‌ای برای عظمت دین مبین اسلام اقدام نمی‌کنند و در شرایطی که مسلمان‌ها توسط یهود؛ بدترین دشمنان اسلام مورد ظلم و جور قرار گرفته‌اند آن‌ها به مسلمانان کمترین کمک را نمی‌کنند. اما در کنار اربابان یهودی و نصرانی خود ایستاده‌اند و به‌طور جدی، به دولت‌هایی که مورد حمایت غرب و سرویس‌های اطلاعاتی غرب و اسرائیل است کمک‌های چند میلیون دلاری می‌کنند ولی ذره‌ای به مسلمانان مظلوم فلسطین و غزه کمک نمی‌کنند. بنابراین، هر چقدر مسئله تفکر انحرافی پیش برود و زمان بیشتری بگذرد این انحرافات و آثار سوء، خود را بیش از پیش نشان می‌دهند و مردم می‌توانند این انحراف را ملموس‌تر و دقیق‌تر مشاهده کنند.


Source link

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

آغاز سیزدهمین دوره ارزیابی و اعطای گواهی‌نامه تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم-تایمز

اولین مرحله دوره سیزدهم شامل ثبت‌نام و ارسال اثر (آزمون ورودی)، تا ۳۱ خردادماه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *