فیلترهای سرامیکی ریخته گری

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟

برخی از هنرمندان در طول تاریخ، جسمشان را مساحتی برای عرضه افکار و عقاید هنری خود در نظر گرفتند و بدین ترتیب ظاهری خاص و گاهی عجیب برای خود درست کردند.

به گزارش ایسنا، الجزیره در مطلبی که به تازگی منتشر کرده به ظاهر عجیب برخی از هنرمندان برجسته تاریخ پرداخته و دلیل تمایل آنها برای داشتن شکل و شمایلی متفاوت و خاص را بررسی کرده است.

در طول دهه‌ها هنرمندان بسیاری با ظاهری متفاوت در جامعه حضور پیدا کرده‌اند. از سبیل عجیب سالوادور دالی گرفته تا کلاه رنه ماگریت و نیز لباس های خاص فریدا کالو. این هنرمندان با پوشش متفاوت خود نشان می‌دانند که از سطح تخیلی وسیع تر و فراتر از مردم عادی برخوردارند که گاهی نیز موجب درد و رنج آن‌ها می‌شود.

تحلیلگران درباره علت اینکه هنرمندان پوشش‌های خاص و متفاوتی را انتخاب می‌کنند نظرات متفاوتی ارائه می‌دهند اما یک تفسیر منطقی از این موضوع می‌تواند این باشد که آن‌ها جسم خود را محلی برای ارائه یک اثر هنری می‌دیدند.

گوستاو کلیمت

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟

گوستاو کلیمت، نقاش اتریشی (۱۹۱۸-۱۸۶۲)، لباس بلندی شبیه به روپوشی که بیماران در آن زمان در آسایشگاه‌های روانی می‌پوشیدند، بر تن می‌کرده است. منتقدان این پوشش را نمادین و نوعی مد هنری می دانستند. این نوع پوشش سبب شهرت این نقاش شده بود و عکاسان را به سوی او جذب  می‌کرد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  پیگیری ایجاد برج‌های تخلیه اضطراری گاز در زمان وقوع زلزلهاحتمالی در تهران

فریدا کالو

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟

فریدا کالو، نقاش مکزیکی (۱۹۵۴-۱۹۰۷)، نیز از جمله هنرمندانی است که در طوی حیات هنری‌اش، ظاهری عجیب و پوششی متفاوت را برای خود انتخاب کرده بود.

کالو از فلج اطفال رنج می‌برد و حرکت کندی داشت و پس از یک تصادف  توانایی حرکت خود را به طور کامل از دست داد. در نهایت فریدا قادر به راه رفتن شد اما تا پایان عمر از درد پا و بیماری‌های جسمی رنج می‌برد.

لباس‌های فریدا کالو انتخابی جسورانه از رنگ‌های گرم و نقش و نگارهای زیبا بود. شاید این هنرمند که در زندگی عاطفی‌اش هم چندان موفق و سعادتمند نبود، با این نوع انتخاب لباس، سعی داشته تا لذت و شادی را در پوشش و ظاهرش جست‌وجو کند.

همچنین کالو که مخالف سیاست‌های امپریالیستی اروپا و آمریکا بود، سعی داشت تا مخالف جریان مد روز حرکت کند و به فرهنگ سنتی مکزیک پناه ببرد. اما هنرمند با ذوق مکزیکی در این زمینه همچون شخصی بود که چندین پرنده را فقط با یک سنگ می‌زند! پوشش کالو مملو از رنگ و زنانگی و سنت گرایی بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  اساس کار آتش‌نشانان حفظ جان و مال مردم است

رنه ماگریت

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟

رنه ماگریت، نقاش سوررئالیست بلژیکی (۱۹۶۷-۱۸۹۸)، همواره با کلاهی سیاه ظاهر می‌شد. در اغلب تابلوهای نقاشی‌اش نیز این کلاه سیاه وجود دارد و گاهی کل صورت را پوشانده است. در مشهورترین اثر ماگریت به نام «پسر انسان» نیز مردی با همین کلاه ترسیم شده که سیبی صورتش را پوشانده است. استفاده زیاد نقاش از این کلاه سیاه در آثارش نشان می‌دهد که کلاه سیاه برای او معنای سوررئال خاصی داشته است. کعنایی که طبق معمول در ذهن پیچیده هنرمند نهفته است.

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟
پسر انسان

سالوادور دالی

چرا هنرمندان مشهور ظاهر عجیب و غریبی داشتند؟

سالوادور دالی، نقاش اسپانیایی (۱۹۸۹-۱۹۰۴) نیز از مشهورترین هنرمندان سورئالیست بود که در قرن بیستم می‌زیست. سالوادور دالی به سبیل‌های بلند و خاص خود مشهور است. گفته شده او فردی خودشیفته و مغرور بود و سبیل‌های بلند و نمادینش نیز نشانی از همین خودشیفتگی مفرط او داشت. برخی از منتقدان دلیل این ویژگی اخلاقی دالی را توجه و تحسین بیش از حد مادرش نسبت به او می‌دانند. این در حالی است که رابطه دالی با پدرش رضایت بخش نبود. نقاش معروف با استفاده از موم سبیل خود را ثابت نگه می‌داشت و نزدیک به حدود ۳۰ سال موفق شد که ظاهر خاص خود را به همین ترتیب حفظ کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  بیشتر ساختمان‌های ناایمن بحرانی «دولتی» است/ هشدار نسبت بهایمنی پاساژ «مهستان»

شهرت سبیل‌های سالوادور دالی تا جایی پیش رفت که او کتابی درباره تاریخچه سبیل‌هایش نوشت. دالی در این کتاب ماجرای سبیل‌هایش را از ابتدای جوانی‌ تا زمانی که سبیل‌هایش تبدیل به یک برند تجاری شده و برای تبلیغات به او هجوم می‌آوردند، نوشته است. این کتاب کلمات کمی دارد و بیشتر حاوی تصاویری است که دوست عکاس سالوادور دالی به نام فیلیپ هالسمن گرفته است. این کتاب اولین بار در سال ۱۹۵۴ در نیویورک منتشر شد.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

آغاز برنامه‌های ترویجی ستاد جمعیت شهرداری تهران در هفته ملی جمعیت-تایمز

حمید صاحب مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: در هفته ملی جمعیت که از ۲۴ تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *