فیلترهای سرامیکی ریخته گری

کاهش قیمت مرغ رغبت مرغداران را برای جوجه ریزی کم می‌کند؟

ایسنا/قم کرمانی مقدم با اشاره به این که کاهش قیمت باعث دلسردی مرغداران و کاهش جوجه ریزی می شود، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه های پرورش، مرغداران متضرر می شوند و در مقایسه با هزینه پرورش درآمد مرغداران کم است همین مسئله باعث می شود مرغداران انگیزه ای برای جوجه ریزی نداشته باشند.

 با توجه به این که تامین غذا یکی از اصلی ترین نیاز های افراد یک جامعه است و هر گونه تغییر قیمت مواد غذایی معیشت آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد خبرگزاری ایسنا در نظر دارد وضعیت قیمت کالاهای اساسی از جمله قیمت مرغ، تخم مرغ، گوشت، لبنیات، حبوبات و… همچنین وضعیت تولید و فروش این کالاها در بازار را به صورت مستمر بررسی کند.

بررسی ها در آبان‌ماه حاکی از افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ داشت و بنا به گفته رئیس اتحادیه عرضه کنندگان تولیدات پروتئینی استان مرغ در کشتارگاه به قیمت ۶۱ هزار ۸۰۰  تومان در اختیار اتحادیه به عنوان توزیع کننده در بین فروشگاه های سطح شهر قرار می گیرد و در خرده فروشی‌ها  به قیمت ۶۳ تا ۶۴ هزار تومان به دست مشتری می رسد البته به گفته بعضی از شهروندان این قیمت در برخی روزها به ۶۸ هزار تومان رسید.

هر کیلو تخم مرغ نیز  به قیمت ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ در فروشگاه ‌های سطح شهر حدود ۹۰ هزار تومان به فروش رسید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  محدودیت برق در ادارات پرمصرف به واسطه کنتور‌های هوشمند-تایمز

با توجه به کاهش قیمت مرغ در ماه جاری و عرضه این محصول به قیمت ۵۳ تا ۵۴ هزار تومان و چرایی این کاهش قیمت و تبعات آن برای مرغداری ها به گفت و گو با معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قم پرداختیم.

مهندس حسین علی بیگی معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در گفت وگو با ایسنا در رابطه با نوسان قیمت مرغ عنوان کرد: با توجه به سیاست‌گذاری دولت بعد از مردمی سازی یارانه‌ها مرغداران در مقطعی به دلیل عدم شفافیت وضعیت و شرایط کاری جوجه ریزی را با تردید انجام دادند لذا جوجه ریزی با ظرفیت مناسب انجام نشد به همین خاطر تامین مرغ و عرضه کم شد و به دلیل این که میزان عرضه و تقاضا هماهنگ نبود قیمت تا ۶۴ هزار تومان بالا رفت.

علی بیگی ادامه داد: اما با توجه به حجم جوجه ریزی و هماهنگی هایی که صورت گرفت پیش بینی می کنیم تا عید روند کاهش قیمت مرغ و یا ثبات قیمت مرغ را در بازار داشته باشیم.

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: قیمتی که دولت برای مرغ تعیین کرده  ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است که البته مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی نبوده چرا که برای مرغدار تولید با توجه به چند برابر شدن قیمت نهاده ها با قیمت بالاتری تمام می شود.

وی اضافه کرد: اما در حال حاضر کاهش قیمت را شاهد هستیم و مرغ با قیمت ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان  تا ۵۴ هزار تومان در سطح شهر عرضه می شود و افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  دلار جهانی تسلیم شد

 علی بیگی یادآور شد:  تخم مرغ نیز با نرخ دولتی تعیین شده تقریبا ۳۷ هزار و ۵۰۰ در سطح شهر عرضه می شود و با مدیریت سطح صادرات تخم مرغ قیمت این محصول در سطح کشور کنترل می شود لذا سعی شده افزایش قیمت بالاتر از نرخ مصوب تنظیم بازار نداشته باشیم.

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص احتمال کاهش جوجه ریزی با توجه به کاهش قیمت ها، اظهار کرد: در حال حاضر وزارتخانه تمهیداتی در نظر گرفته و در همین راستا به دنبال دریافت مصوبه هیئت دولت مبنی بر خرید تضمینی و حمایتی مرغ مازاد از مرغداران با هدف جبران ضرر تولیدکنندگان و تشویق آن ها برای جوجه ریزی با ظرفیت مناسب است.

علی بیگی در پایان بیان کرد: امیدواریم این مسئله به نحو مطلوب و شایسته انجام شود و مرغ با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

کاهش قیمت مرغ رغبت مرغداران را برای جوجه ریزی کم می‌کند؟

در ادامه مصطفی کرمانی مقدم مالک یکی از مرغداری های استان در گفت و گو با ایسنا در خصوص کاهش قیمت مرغ، بیان کرد: مرغ منجمد را با قیمت ارزان وارد بازار کردند طبیعتا با توجه به شرایط اقتصادی مردم ترجیح می دهند که مرغ منجمد خریداری کنند و همین مسئله باعث مازاد تولید مرغ و به تبع کاهش قیمت مرغ در کشتارگاه شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  کاریابی‌ها فارغ التحصیلان را جذب بازار می‌کنند

کرمانی مقدم با اشاره به این که کاهش قیمت باعث دلسردی مرغداران و کاهش جوجه ریزی می شود، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه های پرورش، مرغداران متضرر می شوند و در مقایسه با هزینه پرورش درآمد مرغداران کم است همین مسئله باعث می شود مرغداران انگیزه ای برای جوجه ریزی نداشته باشند.

وی در ادامه یکی از مشکلات مرغدارای های گوشتی را گران بودن جوجه دانست و عنوان کرد: جوجه با قیمت مصوب به مرغدار عرضه نمی شود و حمایت و نظارتی بر این مسئله وجود ندارد لذا مرغداران جوجه را بیش از قیمت مصوب خریداری می کنند ولی محصول نهایی را باید با قیمت مصوب عرضه کنند البته در حال حاضر پایین از نرخ مصوب محصول از مرغداران خریداری می شود.

کرمانی مقدم اظهار کرد: بعد از حذف یارانه ها قیمت نهاده ها شش برابر شده و اگر چه به لحاظ تامین آن مشکلی وجود ندارد اما در برخی مواقع اقلامی مثل سویا دچار کمبود است که منجر به افزایش نرخ سویا می شود.

وی با تأکید بر این که کاهش جوجه ریزی مشکلی برای بازار ایجاد نمی کند چرا که وارادات مرغ منجمد جایگزین می شود، تصریح کرد: حمایت از مرغداران نباید فقط به صورت کلامی باشد بلکه این حمایت ها باید عملیاتی شود.

انتهای پیام

الماس تراشکاری

Check Also

قانون برنامه هفتم تا پایان هفته ابلاغ می‌شود-تایمز

داود منظور، در جلسه شورای معاونان سازمان برنامه و بودجه، بر لزوم پیگیری مستمر برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *