فیلترهای سرامیکی ریخته گری

کمبودهای دارویی زیر ۴ درصد است/ رفع مشکل تأمین آنتی‌بیوتیک و سرم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، سید حیدر محمدی در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه “فارمکس”  با تأکید بر اینکه در حال حاضر میزان کمبودهای دارویی به زیر چهار درصد می‌رسد، اظهار کرد: در صورتی که با همکاری دستگاه‌های دخیل مشکلات ارزی حل شود به کاهش بیشتر کمبودها می‌توان امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متعددی در تأمین دارو دخیل هستند، گفت: اگر این دستگاه‌ها به وزارت بهداشت اعتماد کنند می‌توانیم هر اطلاعاتی را که نیاز داشته باشند در اختیارشان قرار دهیم، چنانچه اخیراً از داشبوردهای الکترونیکی این سازمان در راستای شفافیت فرآیندها رونمایی کردیم.

محمدی افزود: داشبوردهای سازمان غذا و دارو در راستای ایجاد اتاق شیشه‌ای به راحتی، فرآیندها، قیمت، وضعیت ترخیص، سیاست‌گذاری و … در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت تأمین دارو اظهار کرد: مشکلات تأمین آنتی‌بیوتیک سال گذشته کاملاً مرتفع شده است و امروز مشکلی در تأمین این داروها نداریم. همچنین کمبود داروهای بیهوشی تا حد زیادی رفع و با تولید داخل دو داروی بیهوشی بخش زیادی از نیاز بازار تأمین شد. مشکل تأمین سرم هم که در سال گذشته با اختلالاتی مواجه شده بود امروز به طور کامل حل شده است. همچنین در حوزه تأمین داروهای اعصاب و روان نیز بخش اعظم مشکلات مرتفع شده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  افزایش طغیان و همه گیری بیماری های واگیر از ابتدای هزارهسوم

معاون وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت اختصاص بودجه در حوزه غذا و دارو تصریح کرد: از اول اردیبهشت‌ماه کمتر از پنج درصد از ارز مورد نیاز حواله شده بود اما خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته، امروز ۷۰۰ میلیون دلار از ارز این حوزه حواله و قول حواله ۵۰۰ میلیون دلار هم از سوی شرکت نیکو به ما داده شده است. همچنین سازمان برنامه و بودجه در خردادماه ۱۲ هزار میلیارد به حوزه بیمه بابت دارو تزریق کرده است و ۲ هزار میلیارد تومان احتمالاً نیز در اوایل شهریور ماه محقق شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به فعالیت ۵۰ شرکت تولیدکننده ماده اولیه دارویی گفت: ارزبری این حوزه در سال گذشته یک میلیارد دلار بوده است که ۲۰۰ میلیون دلار آن مربوط به ماده پیش‌ساز بوده است که با همین میزان ۲۰ درصدی، ۵۰ درصد از نیاز کشور را تأمین کردند، بنابراین مشخص می‌شود که ارزش افزوده ماده اولیه بالا بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید با کمک فعالان این حوزه ۱۰۰ درصد نیاز بازار دارویی را تأمین کنیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - بلای عجیبی که سفر به فضا سر سیستم ایمنی انسانمی‌آورد!

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو در زمانی که تولید به صرفه نیست در قیمت‌گذاری به تولید کنندگان کمک می‌کنیم همچنین در جایی که امکان صادرات وجود داشته باشد نیز همراه خواهیم بود.

وی با اشاره به میزان صادارت دارو نیز گفت: در حال حاضر ارزش صادرات در حوزه مواد اولیه داروها ۱۰ میلیون دلار است که باید با تقویت حوزه بازرگانی در شرکت‌ها، صادرات تقویت شده و این میزان بیشتر شود تا هر روز شاهد تولید داروهای جدید باشیم.

محمدی با اشاره به حمایت سازمان غذا و دارو از عمق تولید، یادآور شد: ساختار ما حمایت از تولید است و هرچه عمق تولید بیشتر باشد حمایت سازمان غذا و دارو هم بیشتر خواهد بود.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

ایران و زیمبابوه در حوزه‌های هوافضا، سلامت و کشاورزی همکاری خواهند داشت-تایمز

 روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در دیدار وزیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *