فیلترهای سرامیکی ریخته گری

کمک یک هتل به اراک بدون سینما/مالکیت دولتی در حوزه سینما دیگر جواب نمی‌دهد

ایسنا/مرکزی رییس اداره امور سینمایی استان مرکزی گفت: هتل امیرکبیر با ساخت سه سالن سینما، مشکل تعطیلی سینماهای اراک را رفع می کند.

علی محمدی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص وضعیت سینمایی استان مرکزی بیان کرد: استان مرکزی دارای حدود هشت سینما بوده که بیشترین شمار آن تحت عنوان سینما ستارگان(استقلال سابق)، عصر جدید و فرهنگ در اراک فعال بوده است که در حال حاضر سینماهای فرهنگ و عصر جدید تعطیل هستند.

وی اظهار کرد: هتل امیرکبیر اراک اخیرا مجتمعی ساخته است که سه سالن کوچک سینما به شکل پردیس دارد و امید است که تا سال آینده این سالن ها راه اندازی شوند.

محمدی با اشاره به اینکه در اراک پیگیر فعالیت سالن کانون بسیج به عنوان سینما بودیم، افزود: کمیسیون ماده هشت، این سالن را تایید نکرده است، اما سالن فرهنگسرای شهر استانداردهای لازم را برای نمایش فیلم دارد و با توجه به تعطیلی دو سینمای شهر اراک، مقرر است که سالن این فرهنگسرا به صورت نیمروز فعال شود و فیلم های جشنواره فجر هم امسال در این سالن به نمایش درآمد.

کدام شهرستان ها سینما دارند؟

وی با اشاره به اینکه در ساوه نیز یک سالن سینما در مجموعه مجتمع اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان وجود دارد، گفت: برای ساوه نیز فعالیت یک سینمای روباز به عنوان اولین سینمای روباز کشور برنامه ریزی شده است، همچنین در طبقه دوم یک مجتمع مربوط به بخش خصوصی نیز در نظر است که دو سالن سینما احداث شود که عملا تعداد سالن های سینما در ساوه به چهار سالن می رسد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  هومن سیدی:سینما قدرتمند است

محمدی افزود: در دلیجان سالن سوم خرداد توسط بخش دولتی به شکل نیمروز و نیمه وقت فعال است، در تفرش مجتمع دکتر حسابی به شکل سینما در حال بهره برداری است و در خمین نیز یک سالن سینما وجود داشت که شهرداری این شهر از بخش خصوصی این سالن را خریداری کرد، اما متاسفانه از ابتدای سال تاکنون این سینما تعطیل شده است و در حال حاضر عملا خمین فاقد سینماست. در محلات نیز دو سالن وجود دارد که سالن مجتمع نور فعال است، اما سالن قدس به دلیل قدیمی بودن و مشکلات مالکیتی غیرفعال است.

فعالیت سه سینمای سیار در استان مرکزی

وی با اشاره به فعالیت سه سینمای سیار در استان مرکزی، اظهار کرد: سینما سیار زیر نظر سازمان سینمای جوانان کشور فعالیت دارد که هر کدام از این سه نمایندگی با یک سرور مختص خود می توانند به شکل سیار فیلم های روز را نمایش دهند که در غرق آباد ساوه، خمین و آشتیان به شکل جسته و گریخته فعالند و در باقی شهرستان های استان سینما نداریم، البته مجتمع هایی در دست ساخت قرار دارد که هنوز تکمیل نشده اند.

مدیریت و مالکیت دولتی در حوزه سینما دیگر جواب نمی دهد

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  ثبت فیلمنامه‌های نرگس آبیار درگنجینه موزه سینما

رییس اداره امور سینمایی استان مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر سینما تنها به کمک بخش خصوصی می تواند فعال باشد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی توان ساخت سینما را ندارد، در واقع مدیریت و مالکیت دولتی در حوزه سینما دیگر جواب نمی دهد.

وی افزود: سینما نیازمند یک مالک و مدیر ثابت است تا بتواند با شرکت های پخش فیلم ارتباط بگیرد و فیلم های خوب را نمایش دهد، تاریخچه مدیریت دولتی در حوزه سینما ثابت کرده است که موفق نبوده است.

عدم اقبال سرمایه گذاران به سینماداری

محمدی با تاکید بر اینکه کاهش استقبال از سینماها باعث تعطیلی سینما شده است، گفت: این وضعیت گریبان کشور را گرفته است و استان مرکزی هم از این قاعده مستثنی نیست. قطعا اگر استقبالی از سوی تماشاگران صورت می گرفت بخش خصوصی وارد عرصه ساخت سینما می شد، اما زمانی که از سرمایه گذاری خود اطمینان ندارد به این سمت حرکت نمی کنند و به نظر می رسد که حتی مالکین دو سینما تعطیل شده اراک نیز در این فکر هستند که سینما تعطیل باشد تا بتوانند در آینده تغییر کاربری دهند.

وی در خصوص تعطیلی سینما عصر جدید، بیان کرد: این سینما مشکلاتی مشابه سینما فرهنگ دارد، در حال حاضر این سینما دارای دو مالک است که هر کدام سهمی ۵۰ درصدی دارند و ظاهرا بر اثر اختلاف بین دو مالک، سینما تعطیل است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  طلوعی در زخم کاری کیست؟ | بلاخره از طلوعی پرده برداری شد

با تغییر کاربری سینما عصر جدید موافقت نمی شود

محمدی تاکید کرد: اینکه مالکان تصور کنند با تعطیلی سینما می توانند روند تغییر کاربری را دنبال کنند، درست نیست چراکه اصلا با چنین ایده ای موافقت نمی شود، البته پس از بازسازی مجدد این سینما، مالک متعهد بوده است که در قالب سینما از آن بهره برداری کند که ظاهرا مدت این تعهد به پایان رسیده است، اما قطعا با تغییر کاربری آن موافقت نمی شود. شاید سال های سال سینما تعطیل باشد و خاک بخورد و در نهایت با تغییر کاربری آن موافقت شود، اما شرایط کنونی موافقتی با تغییر کاربری صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه به شدت تمایل داشتیم که جشنواره فیلم فجر را در این سینما برگزار کنیم، گفت: دوره قبلی جشنواره فیلم فجر متاسفانه مشکلات بسیاری را در این سینما تجربه کردیم، نوع برخوردها با تماشاچیان مناسب نبود و ترجیح داده شد که امسال این جشنواره در این سینما برگزار نشود.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای به ۳۴ میلیون نفر رسیدند-تایمز

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بازدیداز مرحله پایانی اولین رویداد ملی «بازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *