فیلترهای سرامیکی ریخته گری

یادداشت| در نیویورک چه گذشت؟

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تایمز، احسان صالحی دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت طی یادداشتی تحت عنوان «در نیویورک چه گذشت؟» به تشریح ابعاد سفر و برنامه‌های آیت‌الله رئیسی در این سفر پرداخته است.

۱٫ پیش‌بینی صدای رساتر: رئیس‌جمهور قبل از عزیمت به آمریکا در فرودگاه مهرآباد و سپس در بدو ورود به نیویورک در فرودگاه جان‌اف‌کندی پیش‌بینی کرد که امسال صدای ملت ایران در مجمع عمومی و ملاقات‌ها و دیدارها رساتر خواهد بود. عبور از فتنه اغتشاشات ۱۴۰۱ و شکست کامل پروژه احیای آن دو روز قبل از آغاز سفر امسال، در کنار موفقیت‌ها و دستاوردهای پیاپی در حوزه دیپلماسی که آخرین آن، آزاد شدن منابع بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی و آزادی زندانیان ایرانی دقیقاً همزمان با سفر رئیس‌جمهور به‌صورت کامل عملیاتی شد، علت این پیش‌بینی رئیس‌جمهور بود.

۲٫ فضای عمومی نشست‌ها و دیدارها: در طول این سفر ۶۰ساعته، آقای رئیسی ۲۲ برنامه داشت. نقطه کانونی برنامه‌های ایشان، سخنرانی در صحن مجمع عمومی بود اما قبل و بعد از آن، ۱۲ ملاقات با سران کشورها و رؤسای نهادهای بین‌المللی، ۲ مصاحبه تلویزیونی (سی‌ان‌ان و راشاتودی) و ۷ نشست و دیدار گروهی برگزار شد.

اولین نشست که بلافاصله پس از ورود به نیویورک برگزار شد، دیدار با سردبیران رسانه‌های آمریکایی بود، از همین نشست اول مشخص شد که فضای سیاسی و رسانه‌ای در آمریکا، کاملاً متأثر از دستاوردهای سیاست خارجی ایران است و موضوع اغتشاشات به حاشیه رفته است. محور اغلب سؤال‌ها، کنجکاوی درباره چشم‌انداز و گام‌های بعدی ایران بود؛ چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا و آینده برجام متعاقب تبادل زندانیان و این‌که؛ آیا این تبادل زمینه‌ای برای پیشرفت در بخش‌های دیگر نیز هست؟
و همچنین چشم‌انداز روابط ایران و همسایگان به‌خصوص عربستان و چگونگی بهره‌برداری ایران از ظرفیت عضویت در سازکارهای بین‌المللی.
در این نشست فقط یک سؤال مرتبط با اغتشاشات سال قبل پرسیده شد، در سایر نشست‌ها هم تقریباً همین نسبت برقرار بود، در واقع همه مایل بودند بدانند پس از تثبیت دستاوردهای کنونی در سیاست خارجی، گام‌های بعدی ایران چیست.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  آمادگی یگان‌های نیروی زمینی سپاه از حیث تجهیزاتی و نیروی انسانی مطلوب است-تایمز

۳٫ دیپلماسی انقلابی: رویکرد رئیس‌جمهور چه در نطق مجمع عمومی و چه در ملاقات با سران و نشست‌ها (به‌خصوص سه نشست مهم سردبیران رسانه‌ها، اندیشمندان سیاست خارجی و شورای روابط خارجی آمریکا) یک رویکرد متوازن بود. از طرفی با رویکرد انقلابی، به‌صراحت و بدون لکنت مواضع کشور در پاسخ به سؤال‌های متنوع بیان شد و در هر مورد، تناقض‌ها و استانداردهای دوگانه غرب و آمریکا به پرسش‌کنندگان یادآوری می‌شد، به‌طوری که کاربران شبکه‌های اجتماعی از این صراحت، تعبیر به محاکمه آمریکا در نیویورک کردند.

از طرف دیگر با رویکرد دیپلماتیک، راه‌حل موردنظر جمهوری اسلامی در هر موضوع بیان می‌شد تا احساس بن‌بست و توقف در مسائل ایجاد نشود و راه برای گام‎‌های بعدی نشان داده شود، حتی در قبال پرسش‌های متعدد درباره آینده برجام و آینده روابط ایران و آمریکا به‌دنبال تبادل زندانیان، موضع رئیس‌جمهور در عین تهاجمی بودن، پرخاشگرانه و انسدادی نبود.

رئیس‌جمهور هم فهرست مفصلی از نقض‌عهدها و تخلفات آمریکا را برشمرد، هم گفت که هر گامی در جهت اجرای تعهدات می‌تواند موجب اعتمادسازی شود، البته تاکنون ما از آمریکا فقط نقض‌عهد دیده‌ایم.

۴٫ از صدای مردم ایران تا صدای امت اسلام: نقطه اوج سفر و برنامه‌های رئیس‌جمهور نطق او در مجمع عمومی سازمان ملل بود. متن سخنرانی رئیس‌جمهور شامل چند ابتکار و حرکت نمادین بود، سردست گرفتن قرآن کریم و برشمردن ریشه‌های اهانت به آن، در واقع کیفرخواست و بازتاب بغض‌های درگلومانده و خشم مقدس امت اسلامی علیه وحشی‌گری‌ها در غرب علیه اعتقادات به اسم آزادی بیان بود.

بازتاب بسیار گسترده این حرکت نمادین در کشورهای اسلامی با تعابیری مانند «عمامه رسول‌الله بر سر و امانت او در دست»، موجب شد جمهوری اسلامی ایران با استفاده از این ابتکار در یک موقعیت و تریبون بین‌المللی، ضمن ادای دین و وظیفه به قرآن عزیز، محوریت ایران در مسائل جهان اسلام یادآوری و تثبیت شود و در شرایط سکوت یا صدای ضعیف برخی کشورهای اسلامی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نه‌تنها صدای مردم ایران بلکه صدای کل امت اسلامی باشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  رئیسی: به حساب زمین‌خواران در پردیس برسید/ دستور ویژه برایتکمیل واحدهای مسکن مهر پردیس

کیفرخواست دیگری که رئیس‌جمهور قرائت کرد، کیفرخواست علیه دستکاری سازمان‌یافته و خطرناک غرب در مقابل دیرپاترین و اصیل‌ترین نهاد بشری یعنی خانواده بود. در طول سال‌های اخیر، تعرض به کانون خانواده یکی از خطوط اصلی جریان‌های مافیایی صهیونیستی است که مسلط بر کانون‌های اصلی پول، سیاست و تبلیغات در دنیا هستند. هدف کانون‌های صهیونیستی هلاکت حرث و نسل بشر است و بر همین اساس است که هم‌پیمان با شیطان، کانون اصلی تولید و زندگی یعنی خانواده را هدف گرفته‌اند.

نطق تهاجمی رئیس‌جمهور علیه این دسیسه شیطانی، همراه با یک ابتکار و فراخوان برای جنبش تعهد به خانواده بود و از سازمان ملل خواست این موضوع را در دستور کار جهانی قرار دهد. موضوع خانواده یک موضوع فطری است. اگرچه خانواده در غرب یک مقوله ازدست‌رفته است اما برای حفظ همان خانواده نیم‌بند نیز گروه‌ها و فعالان خانواده‌گرا تحرکات زیادی دارند و این ابتکار ایران ظرفیت زیادی برای تبدیل شدن به یک دستور کار مشترک جهانی دارد که البته نیاز به پیگیری و کارسازی و هماهنگی توسط نهادهای مرتبط با موضوع در داخل کشور (وزارت امور خارجه، معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری، ستاد حقوق بشر) دارد.

بر سایر بخش‌های نطق رئیس‌جمهور در مسائل بین‌المللی نیز همچنان که در بند قبل گفته شد، رویکرد دیپلماسی انقلابی حاکم بود؛ هم برشمردن اشکالات و استانداردهای غلط و دوگانه هم بیان راه‌حل‌ها و ابتکارهای موردنظر ایران.

۵٫ و مکروا و مکر الله: یک اتفاق مهم و نقطه طلایی برای رسوایی پروژه اغتشاشات، بالا گرفتن عکس خانم امینی در صحن سازمان ملل به‌دست سفیر رژیم اشغالگر بود که باعث اخراج او از صحن مجمع عمومی شد، این کار هم به همه دنیا نشان داد کارفرمای اصلی آشوب در ایران چه رژیمی بوده است، هم اینکه بر اثر نفرت شدید از رژیم صهیونیستی در امت اسلامی، بار دیگر یک نقطه توافق و همگرایی عاطفی بین جمهوری اسلامی ایران با ملت‌های مسلمان شکل گرفت.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  خدمت رسانی به هموطنان زلزله زده تا رفع مشکلات تداوم مییابد

۶‌. دوره‌گردهای ساعتی: وضع ضدانقلاب و رسانه‌های معاند امسال به‌مراتب اسفناک‌تر و ترحم‌برانگیزتر از سال قبل بود. سال قبل تدارک و تبلیغ بسیار زیادی برای تجمع ضدانقلاب شده بود اما امسال تجمع آنها به روال سال‌های قبل‎تر برگشته بود و جز چند ده نفر شرکت‌کننده گروهکی و اجاره‌ای که به‌صورت ساعتی و اتوبوسی برای این تجمعات اجیر می‌شوند، خبر جدیدی نبود.

همزمانی تجمع پرسروصدای پارسال با اغتشاشات داخلی و بی‌رمقی تجمع امسال در کنار شکست کامل پروژه احیای آشوب در ایران ثابت کرد هیچ چیز اتفاقی نیست. وضع رسانه‌های معاند هم بی‌شباهت به تجمعات نبود، مانند متکدیان ساعتی، صبح به صبح در مقابل محل اقامت پیاده می‌شدند تا خفت‌گیری کنند.

اگرچه اینترنشنال با تعداد بیشتری مزدور در حاشیه هتل محل اقامت و ساختمان سازمان ملل، اتراق کرده بود اما حال و روز مزدوران آن مانند بی‌سرپرست‌هایی بود که هیچ‌کس حاضر به‌گردن گرفتن‌شان نیست، از ماجرای تبادل بسیار عصبانی بودند و از اینکه دولت آمریکا آنها را جا گذاشته است، مستأصل بودند، ضمن اینکه در مقابل مواجهات خوب و فعال هیئت ایرانی هم غافلگیر شده بودند و طراحی‌هایشان به‌هم ریخته بود.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

مستمری فروردین‌ ماه مددجویان سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود-تایمز

۱۱:۳۶ – ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۳۶ – ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ با پیگیری دیوان محاسبات کشور؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *