فیلترهای سرامیکی ریخته گری
رکود بازار آهن قبل از شروع تابستان

آیا رکود بازار آهن با شروع تعطیلات تابستانی ادامه‌دار خواهد بود؟

به گزارش آهن آنلاین – نوسانات بازار آهن و فولاد در سه ماه اول سال ۱۴۰۳ نشان‌دهنده سکون و رکود در این بازار است که در آستانه ورود به اولین ماه فصل تابستان محصولاتی چون تیرآهن، ورق و میلگرد را که مقاطع شاخص در این بازار هستند به کمترین قیمت خود در این ماه‌ها رسانده‌اند. کاهش ارزش پول ملی، تورم، نوسانات نرخ ارز و نظام عرضه و تقاضا در بازار همواره از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن‌آلات در کشور بوده اند. اما در این ماه‌ها نتایج انتخابات ایالات متحده، تغییر یا تثبیت دولت بایدن، تغییر احتمالی سیاست‌های این کشور در قبال تحریم‌های ایران و انتظارات تورمی حاصل از آن می‌تواند از عوامل تعیین‌کننده نرخ ارز و محصولات صنایع مختلف باشد. علاوه بر این، نتایج انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در ایران در ما‌ه‌های آینده و تعیین سیاست‌های دولت چهاردهم در موضوعاتی مانند تولید، عرضه و صادرات فولاد و همین‌طور تصمیم‌گیری درباره مسکن نیز می‌تواند از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت آهن‌آلات در کشور باشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  این مکمل برای سفت شدن پوست صورت عالیه

بررسی نمودارهای قیمت میلگرد در آهن ‌آنلاین نشان می‌دهد که بهای این محصول شاخص در روز ابتدایی هفته آخر خرداد ماه همچنان علی‌رقم نوسانات کوچک، همچنان در حالت سکون است. تغییرات قیمت کارخانه میلگرد آجدار در همه سایزها و تقریبا در همه کارخانه‌ها در بازه صفر تا ۲.۲- درصد اتفاق افتاد. قیمت سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ میلگرد میانه در این مدت با ۰.۷ درصد کاهش، قیمت ۲۴۰۹۰ تومان را ثبت کرد. البته در این مدت قیمت انواع میلگرد در کارخانه‌های ظفر بناب (۰.۲ درصد) و آناهیتا گیلان (۰.۳ تا ۰.۴ درصد) افزایش را ثبت کرد. همچنین قیمت سایزهای ۱۶، ۱۸ و ۲۰ میلگرد امیرکبیر در بنگاه تهران رقم ۲۴۴۵۰ تومان را ثبت کرد که نسبت به روز پایانی هفته گذشته ۰.۴ درصد افزایش را نشان می‌داد.

نمودار قیمت‌ امروز ورق سیاه نیز در اقلام این گروه در کارخانه‌ها عموما منفی بود. ورق سیاه ۳، ۴ و ۵ فولاد مبارکه در سایز ۵۰۰ در این گروه با ۰.۳ درصد کاهش، به ۳۴۷۳۰ تومان رسید. قیمت ورق سیاه ۳۵ اکسین اهواز (سایز ۶۰۰۰*۲۰۰۰) در بنگاه تهران، با بیشترین رشد (۳.۱ درصد) به قیمت ۳۲۱۴۰ تومان عرضه شد. در همین مدت نمودار قیمت ورق رنگی و ورق گالوانیزه در مبادی فروش به شکل خفیفی سبز بود و افزایش قیمت ۰.۴ تا ۰.۶ درصدی را نشان می داد. ورق گالوانیزه ۰.۴ شهرکرد (سایز ۱۰۰۰) امروز با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته، قیمت ۴۶۰۰۰ تومان را تجربه کرد. نوسانات در نمودارهای بازار تیر آهن نسبت به سایر محصولات، بی‌نظم‌تر بود به نحوی که در کارخانه‌ها از۱.۰- تا ۰.۷+ درصد تغییرات را شامل می‌شد. سایز ۲۲، ۲۴ و ۲۷ این محصول در کارخانه ذوب آهن بیشترین رشد را ثبت کرده و به قیمت ۲۶۳۶۰ تومان (به ازای هر کیلوگرم) رسیدند. امروز نوسانات قیمت این گروه در محصولات عرضه شده در بنگاه‌ها و مبادی فروش نیز مشاهد شد؛ به طوری که بازه‌ای از ۲.۰- تا ۲.۹+ را شامل می‌شد. سایز ۲۰ تیرآهن ذوب آهن امروز با بیشترین رشد روی نمودار (۲.۹ درصد)، به قیمت ۶۲۱۸۱۸۰ تومان به ازای هر شاخه عرضه شد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  نتیجه انتخابات، چه اثری بر قیمت میلگرد می‌گذارد؟

قیمت دلار در گرو انتخابات

آمریکا یکی از عوامل بیرونی تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی فعل و انفعالات سیاسی ماه‌های آینده ایالات متحده آمریکا است. کارشناسان حوزه اقتصاد بر این باورند که تغییر رئیس‌جمهور آمریکا و روی کار آمدن مجدد دولت ترامپ، می‌تواند تا حدود زیادی باعث افزایش نرخ ارز شود که این موضوع در فاصله کوتاهی منجر به افزایش قیمت آهن آلات و با اندکی تاخیر افزایش قیمت در بازار مسکن خواهد شد. فعالان حوزه آهن و فولاد امیدوارند که طی ماه‌های آینده با رونق بازار ساخت و ساز در کشور، قیمت اقلامی مانند تیرآهن و میلگرد افزایش یابد و رکود چندین ماهه در این بازار به پایان برسد.

برگرفته از وبلاگ آهن آنلاین: https://ahanonline.com/blog/

الماس تراشکاری

Check Also

کفسابی در تبریز با قیمت مناسب و کیفیت عالی

کفسابی در تبریز با قیمت مناسب و کیفیت عالی

کف‌پوش‌های زیبا و درخشان، جلوه‌ای خاص به خانه شما می‌بخشند. اما به مرور زمان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *