فیلترهای سرامیکی ریخته گری

تجارت ایران و بلاروس چگونه اوج می‌گیرد؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران حل مشکل ضمانت‌نامه‌های بانکی و حمل‌ونقل و ترانزیت میان ایران و بلاروس را پیش‌نیاز توسعه روابط تجاری دو کشور دانست.

به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی – رئیس اتاق ایران، در نشست مشترک با میخائیل میاتلیکف – رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس، با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور در حد ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف نیست گفت: اتاق‌های بازرگانی ایران و بلاروس در این زمینه مسئولیت زیادی دارند. اگر تمهیداتی که در مذاکرات میان مسئولین دو کشور مطرح شده اجرایی شود در زمان کوتاهی می‌توان حجم مبادلات را افزایش داد.

او حوزه راه‌سازی و خدمات فنی و مهندسی را یکی از نقاط قوت ایران دانست و گفت: در این مورد باید به مشکلاتی که با کشور بلاروس وجود دارد بیشتر توجه کنیم. موضوع ضمانت‌نامه‌های بانکی مسئله مهمی است که اگر حل شود گشایش زیادی در حجم روابط تجاری دو کشور اتفاق خواهد افتاد. همچنین حمل‌ونقل و ترانزیت در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد و افزایش حجم مبادلات ایران و بلاروس تا حد زیادی به رفع مشکلات این حوزه مربوط است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  بدهی ترکیه چه میزان است؟

رئیس اتاق ایران بیان کرد: با وجود رفت‌وآمدها و تبادل هیات های تجاری میان دو کشور اما هنوز تجار دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر به طور کامل مطلع نیستند لذا در این زمینه نیازمند مبادله اطلاعات هستیم.

شافعی گفت: تشکیل کمیته مشترک بازرگانی بین اتاق‌های ایران و بلاروس نیز می‌تواند زمینه‌ساز امنیت مورد نیاز برای روابط تجاری بخش‌های خصوصی دو کشور باشد.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، میخائیل میاتلیکف رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به تحریم‌های غرب علیه دو کشور گفت: با توجه به اینکه ایران سابقه بیشتری از این تحریم‌ها دارد، برای ما جالب است بدانیم تجارت این کشور با وجود تحریم‌ها چطور به فعالیت خود ادامه می‌دهد. ما معتقدیم تحریم محدودیت نیست؛ بلکه با همکاری یکدیگر می‌تواند به فرصتی برای کشورهای تحت تحریم بدل شود.

او با بیان اینکه برگزاری همایش‌هایی نظیر همایش تجاری ایران-بلاروس در شناخت تجار دو طرف از ظرفیت‌های تجاری دو کشور تأثیر زیادی دارد ادامه داد: پیشنهاد برقراری خط مستقیم پروازی میان ایران-بلاروس عالی است و می‌تواند با کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، تجارت دو کشور را به صرفه‌تر کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  تحلیل پارلمان بخش خصوصی از بودجه ۱۴۰۲

میاتلیکف با اشاره به مذاکرات کلیدی درباره لجستیک و صنایع بندری ایران گفت: پیشنهاد ما این است که زیر نظر اتاق بازرگانی، کنفرانسی برگزار شده و در آن مسئولین مربوطه درباره بنادر و راه‌های حمل‌ونقل از شمال و جنوب کشور اطلاعات لازم را با بازرگانان و علاقه‌مندان بلاروسی ارائه کنند. ما آماده هستیم در صورت همراهی طرف ایرانی کنفرانس مشابهی با همین موضوع را در بلاروس هم برگزار کنیم.

او همچنین با پیشنهاد دیدارهای سه‌طرفه بین اتاق‌های ایران -روسیه – بلاروس ادامه داد: ما می‌توانیم بازدیدهای مشترک میان سه کشور برگزار کنیم. بین مینسک و روسیه با پرواز ۴۰ دقیقه فاصله است. بنابراین در هر بار سفر شما به روسیه می‌توانید به بلاروس هم بیایید. ما از همکاری‌های مشترک استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

جرثقیل دروازه ای ایران کرین

جرثقیل دروازه ای: غول پیکر قدرتمند صنعت

جرثقیل دروازه ای، سازه ای عظیم و قدرتمند است که در بنادر، اسکله ها، کارخانجات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد