فیلترهای سرامیکی ریخته گری

داپوکستین، بررسی فواید و عوارض جانبی داروی Dapoxetine

امروزه، موضوعات مرتبط با سلامت روانی و جنسی از جمله اختلالات جنسی به عنوان یکی از موارد مهم و حیاتی در علم پزشکی و روانشناسی مورد توجه فراوانی قرار گرفته‌اند. یکی از اختلالات جنسی متداول که بر روی زندگی افراد تأثیرات زیادی می‌گذارد، اختلال تاخیر در انزال (DE) یا به عبارت دقیق‌تر “دیرانزالی” می‌باشد. داروی داپوکستین با مکانیسم عمل  خود به کنترل انزال و افزایش زمان رابطه کمک زیادی خواهد کرد. در ادامه به بررسی مکانیسم عمل، اشکال دارویی، موارد مصرف، طریقه استفاده، موارد احتیاط و منع مصرف داروی Dapoxetine خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می خوانیم

اشکال دارویی داپوکستین

داپوکستین تحت نام تجاری Priligy عرضه می‌شود و در بسته‌های ۳۰ و ۶۰ میلی ‌گرم در بازار موجود است. این دارو دارای تاییدیه از سازمان غذا و دارویی امریکا (FDA) می‌باشد. داروهای هم گروه این دارو شامل سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین و… می‌باشد.

موارد مصرف قرص داپوکستین

اصطلاح انزال زودرس زمانی استفاده می‌شود که مرد سریع‌تر از آنچه او یا شریک زندگی‌اش دوست دارند به ارگاسم می‌رسد (انزال می‌شود). برای برخی از مردان ممکن است موقتی باشد و به خودی خود بهتر شود. داپوکستین یک داروی انتخابی بازدارنده بازجذب سروتونین است که به طور ویژه برای درمان انزال زودرس ساخته شده است. این دارو زمان انزال را افزایش می‌دهد و می‌تواند کنترل انزال را بهبود بخشد. این دارو در بدن با سرعتی بالا شروع به کار می‌کند، بنابراین باید پیش بینی درستی از زمان رابطه داشته باشید.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر داروی Dapoxetine

این دارو از دسته‌ی داروهای ضدافسردگی و مهارکننده‌ی بازجذب سروتونین کوتاه اثر می‌باشد که با طولانی کردن زمان، کنترل بر روی انزال را بیشتر می‌کند و با سرعتی بالا اثر می‌کند.

مقدار مصرف داروی Dapoxetine

قبل از مصرف داروی داپوکستین (Dapoxetine)، اطلاعات دارویی موجود بر روی بسته‌بندی دارو را بررسی کنید. سازنده طریقه مصرف دقیق را برای شما بیان کرده است. اطلاعات موجود در بسته‌بندی دارو، اطلاعات بیشتر در مورد داپوکستین به شما می‌دهد و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید را در اختیار شما قرار می‌دهد. این دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است، مصرف کنید. همزمان با مصرف قرص، یک لیوان پر آب بنوشید. دوز اولیه توصیه شده این قرص ۳۰ میلی گرم است که ۱ تا ۳ ساعت قبل از شروع رابطه جنسی مصرف می‌شود. همچنین ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که دوز شما را به یک قرص ۶۰ میلی گرمی افزایش دهد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - نخ دندان جدیدی که بیماری های لثه را درمان میکند

 
قرص داپوسکتین

زمان مصرف قرص داپوکستین

پزشک تنها در صورتی دوز بالاتر را برای شما تجویز می‌کند که دوز ۳۰ میلی گرمی کافی نباشد و هیچ گونه عوارض جانبی مانند احساس غش را تجربه نکرده باشید. داپوکستین برای استفاده منظم روزانه در نظر گرفته نشده است و شما باید آن را فقط قبل از رابطه جنسی مصرف کنید. قرص مزه تلخی دارد، بنابراین آن را بدون جویدن کامل قورت دهید. دقت داشته باشید که بهترین دوز مصرفی برای شما توسط پزشک  تجویز می‌شود، بنابراین بهتر است با مشورت و تایید پزشک اقدام به مصرف دارو کنید.

موارد احتیاط

 1. بعد از تجویز استفاده از این دارو، به صورت منظم به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز مصرف دارو را افزایش یا حتی قطع کند. در صورتی که عوارض جانبی خاصی در شما ایجاد شد، پزشک باید داروهای مشابه را برای شما تجویز کند. همچنین در صورت مصرف بدون نسخه، متوجه عوارض جانبی خطرناکی شدید، به پزشکخود اطلاع دهید.
 2. بعد از استفاده داروی داپوکستین، از مصرف الکل خودداری کنید، زیرا الکل سبب خواب آلودگی و گیجی شما خواهد شد و مصرف همزمان این دو باهم اثرات آرام بخش الکل را افزایش می‌دهد.
 3. در حین مصرف داپوکستین از هیچ داروی تفریحی استفاده نکنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی جدی برای شما ایجاد کند.
 4. یک ماده شیمیایی در آب گریپ فروت وجود دارد که می‌تواند میزان داپوکستین را در جریان خون شما افزایش دهد و سبب عوارض جانبی خطرناک شود. اگر آب گریپ فروت می‌نوشید، حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از آن قرص داپوکستین مصرف نکنید.
 5. این دارو در برخی بیمارن بعد از مدتی سبب گیجی و خواب آلودگی می‌شود، از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا (از جمله رانندگی، کار با ماشین‌آلات سنگین، کار با ابزارآلات و…) نیاز دارد، پرهیز کنید.
 6. برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر می‌توان از دارو استفاده کرد. به این دلایل، قبل از شروع مصرف داپوکستین با پزشک در رابطه با سوابق پزشکی خاص مانند غش، بیماری قلبی، خونریزی یا اختلال انعقادی، سلامت روانی، اختلالات کلیوی یا کبدی و… مشورت کنید.

موارد منع مصرف داپوکستین

 1. سابقۀ از هوش رفتن ناگهانی
 2. سابقۀ سرگیجه ناشی از افت فشارخون
 3. اختلالات کلیوی
 4. اختلالات جنسی خاص
 5. ضعف بدنی
 6. مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی یا اختلال در ضربان قلب)
 7. گلوکوم (افزایش فشار چشم)
 8. اختلالات کبدی
 9. خونریزی بی‌دلیل یا اختلال در انعقاد خون
 10. نقص ایمنی، ابتلا به عفونت یا مستعد عفونت
 11. حساسیت به لاکتوز
 12. حساسیت به این دارو یا ترکیبات آن
 13. بیماری‌های اعصاب و روان (مانند اختلال دو قطبی، افسردگی یا شیدایی)
 14. صرع

عوارض جانبی قرص داپوکستین (Dapoxetine)

سرگیجه و سردرد، خواب آلودگی، سبکی سر، تغییرات خلق و خو (مانند شکاک شدن، احساس افسردگی و یا افکار خودکشی)، افت فشارخون و از حال رفتن، خستگی، احساس ضعف، بی‌حسی، لرزش و… برخی از عوارض جانبی قرص داپوکستین (Dapoxetine) می‌باشد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کنند، لازم بذکر است بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند، اما مصرف بی‌رویه آن نیز توصیه نمی‌شود.

 1. تاری دید
 2. ضربان قلب غیرطبیعی
 3. سردرد و سرگیجه
 4. زنگ زدن گوش‌ها
 5. معده درد و نفع
 6. احساس بیماری (حالت تهوع و استفراغ)
 7. اسهال
 8. احتقان بینی
 9. سبکی سر
 10. خواب آلودگی
 11. افت فشار ارتواستاتیک
 12. افت فشارخون و از حال رفتن
 13. تعریق بیش از حد

 
داپوکستین داروی زود انزالی

تداخل دارویی داپوکستین

 1. منع مصرف همزمان: MAOI ، داروهای ضدافسردگی، تیوریدازین، لیتیوم، لینزولید، تریپتوفان، ترامادول، داروهای درمان میگرن
 2. تداخلات دارویی (استفاده تنها با تایید پزشک): داروهای تضعیفکننده‌ی اعصاب، داروهای ضددرد غیراستروئیدی (NSAID)، داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین، سایر داروهای درمانکننده‌ی انزال مانند سیلدنافیل و تادالافيل، داروهای ضد فشار خون مانند وراپامیل، دیلیتازم، داروهای ضد قارچ مانند فلوکونازول، آنتی‌بیوتیک‌ها مانند اریترومایسین، کلاریترومایسین، ضدتهوع اپرپيتانت

مصرف داپوکستین (Dapoxetine) در دوران بارداری و شیردهی

داروی Dapoxetine در گروه C خطرات استفاده در دوران بارداری قرار دارد، یعنی با نظارت و بررسی پزشک قابل استفاده است. این دارو یک مهارکننده بازجذب سروتونین (SSRI) است که برای درمان زودانزالی استفاده می‌شود. داپوکستین می‌تواند عوارض جانبی جدی از جمله اختلالات قلبی، اختلالات عصبی، عقب ماندگی رشدی و… در جنین ایجاد کند. در مطالعات حیوانی موارد زیادی از عوارض جانبی در جنین مشاهده شده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

شرایط نگهداری داروی داپوکستین

داروی داپوکستین باید در دمای اتاق و دور از نور نگهداری شود. همچنین مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از اشکال دارویی (مانند قرص‌های هفتگی و قطره‌های چشمی، کرم‌ها، چسب‌ها و استنشاق‌ها) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می‌توانند آن‌ها را به راحتی باز کنند. داروهای غیر ضروری باید به روش‌های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند.

کلام آخر قرص داپوکستین

در مجموع، چنانچه در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز شرح دادیم، داپوکستین به عنوان یکی از داروهای مورد استفاده در درمان اختلال دیرانزالی می‌تواند تأثیر مثبتی در رابطه جنسی افراد داشته باشد، اما باید با مشورت پزشک و به همراه راهکارهای روان‌شناختی به منظور بهبود کامل و دائمی وضعیت افراد مورد نظر تجویز شود. هرچند این دارو می‌تواند بهبود موقتی در کنترل زمان انزال ایجاد کند، اما به عنوان یکی از مولفه‌های درمانی، راهکارهای روان‌شناختی و مشاوره عاطفی نیز بسیار اهمیت دارند. افراد مبتلا به اختلال دیرانزالی باید با پشتیبانی حرفه‌ای در طی فرآیند درمانی به مشکلات خود پرداخته و راه‌حل‌های دائمی برای بهبود روابط جنسی و عاطفی خود پیدا کنند.

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

شرایط مهاجرت به استرالیا

مدارک و شرایط ویزاهای مهم برای مهاجرت به استرالیا در ۲۰۲۴

مهاجرت به استرالیا متقاضیان زیادی دارد. استرالیا ویزاهای متنوعی را صادر می‌کند؛ اما انتخاب بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *