فیلترهای سرامیکی ریخته گری

سالمندترین استان‌های کشور معرفی شدند؛ استان‌های شمالی در صدر

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، صابر جباری؛ سرپرست مرکز جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت در نشست خبری روز جهانی قلب و هفته سلامت سالمندان اظهار کرد: کشور ما به سرعت در حال حرکت به سمت سالخوردگی جمعیت است که این موضوع وابسته به افزایش امید به زندگی است؛ چنانچه امید به زندگی از ۵۷ سال در اوایل انقلاب اکنون در مردان به ۷۶ سال و در زنان به ۷۸ سال رسیده است‌. از طرفی کاهش نرخ باروری هم ما را در لبه پرتگاه سالخوردگی جمعیت قرار داده است.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌کند که در سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان دنیا به ۲ میلیارد نفر برسد و در کشور ما هم اگر با همین روند پیش برویم و از جوانی جمعیت غفلت کنیم، در سال ۱۴۳۰ حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت، سالخورده خواهند بود که بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از جمعیت را شامل می‌شوند.

جباری تأکید کرد: اکنون در ایران بر اساس درصد جمعیت سالمندان؛ گیلان، مازندران، تهران، اصفهان و البرز سالمندترین استان‌های کشور هستند. از نظر تعداد جمعیت سالمندان نیز استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان و فارس بیشترین تعداد سالمند را دارند. همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد از نظر درصد جمعیت جوان‌ترین استان‌ها هستند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - ۱۰۴ نقطه استقرار مرکز اورژانس تهران در یوم الله ۲۲بهمن ۱۴۰۱+ نقشه استقرار غرفه های سلامت

وی با اشاره به اینکه در بحران سالمندی با افزایش تعداد سالمندان مواجه می‌شویم، تصریح کرد: کاهش ابعاد خانواده، افزایش زوجین نابارور و افزایش سالمندان با تجرد قطعی از عوامل این بحران است.

جباری افزود: اکنون حدود ۴ میلیون نفر از جوانان ۳۱ تا ۳۹ سال در کشور مجرد هستند و اگر ازدواج نکنند سالمندان تنها خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: ۹۴ درصد سالمندان ما از بیمه پایه برخوردار هستند و با توجه به مصوبه هیئت دولت، پوشش بیمه کامل بیمه سلامت را داریم و اگر سالمندی پوشش بیمه نداشته باشد می‌تواند از بیمه پایه رایگان برخوردار شود.

سرپرست مرکز جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۱ درصد سالمندان پوشش بیمه تکمیلی دارند، گفت: یکی از ملاک‌های کرامت سالمندی افزایش پوشش بیمه تکمیلی است. بر اساس آمار، سالمندان بیش از ۲ برابر افراد جامعه نیاز به خدمات بستری دارند و داشتن بیمه تکمیلی بسیار مهم است.

جباری با بیان این که در حال حاضر در کشور حدود ۱۰ میلیون سالمند بالای از ۶۰ سال داریم، درباره شایع‌ترین مشکلات سالمندان، توضیح داد: مصرف غیرمنطقی چند دارو، مشکلات دهان و دندان، مشکلات بینایی و کم شنوایی و مشکلات شناختی از مشکلات معمول سالمندان است‌.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ها رابشناسید

وی با بیان اینکه در صدر جدول بیماری های غیرواگیر بیماری‌های قلبی و سپس دیابت قرار دارد، گفت سالانه ۳۵۰ هزار مرگ در کشور رخ می دهد که حدود ۲۰۰ هزار مورد مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است.

سرپرست مرکز جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت تأکید کرد: به طور متوسط اگر درآمد سرانه یک فرد در حداقلی‌ترین حالت حدود ۶٫۵ تا ۷ میلیون تومان باشد، فرد سالانه حدود ۷۶ میلیون درآمد دارد و در سالمندی این بیماری‌های شایع سبب می‌شود فرد ۱۴ درصد این درآمد سالانه را صرف هزینه‌های درمان سالمندی کند.

انتهای پیام/

دانه چیا برای تیروئید

حتما ببینید

داپوکستین، بررسی فواید و عوارض جانبی داروی Dapoxetine

امروزه، موضوعات مرتبط با سلامت روانی و جنسی از جمله اختلالات جنسی به عنوان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا میتوان کینوا را خام مصرف کرد