فیلترهای سرامیکی ریخته گری

"کرونا" فراموش شده اما تمام نشده است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تایمز، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه هشتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا در گفتگو با خبرنگار وبدا، با بیان اینکه اولین جلسه این کمیته در فصل پاییز با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد و با اشاره به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا و سویه‌های در گردش آن در جهان و ایران و همچنین آنفلوآنزا، گفت: بر اساس گزارش‌ها، میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا علی‌رغم افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها در اکثر کشورها رو به کاهش بوده است.

وی افزود: در کشورمان میزان ابتلا به آنفلوآنزا و نوع H1 و H3 در هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده است که باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است چراکه میزان بستری بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نیز رو به افزایش و علائم آن، مشابه کروناست که باید پس از تشخیص قطعی آنفلوآنزا، کرونا و یا ویروس RSV درمان بیماران انجام شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: در هفته‌های اخیر میزان ابتلا به آنفلوآنزا بر اساس گزارش‌های مختلف نسبت به کرونا در برخی مناطق کشور بیشتر بوده است بنابراین باید افراد پرخطر، سالمندان، بیماران مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، کلیوی، قلبی مزمن، مبتلایان به سرطان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی تحت‌نظر پزشک معالج و همچنین کادر بهداشتی و درمانی نیز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  شهرخبر - آیا ورزش برای افسردگی و اضطراب موثرتر از دارواست؟

دکتر جماعتی با اشاره به آخرین زیرسویه‌های کرونا در جهان، گفت: در ماه‌های قبل، زیرسویه Eric یا EG.5 در اکثر کشورها در حال گردش بود که به‌تدریج در حال کاهش و جایگزین شدن زیرسویه BA.2.86 یا Pirola با آن است که سرایت‌زایی بالایی دارد اما از نظر میزان مرگ‌ومیر تغییرات زیادی ندارد.

وی با بیان اینکه واکسن‌های تک‌ظرفیتی و چندظرفیتی خارجی بر اساس زیرسویه XBB ساخته شده بود، گفت: باتوجه به تنوع زیرسویه‌های جدید، به‌نظر نمی‌رسد که واکسن‌هایی که بر اساس زیرسویه XBB در دنیا ساخته شده است، اثرات و کارایی بالایی داشته باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تأکید کرد: در شرایط کنونی باید استفاده از داروی «پکسلووید» در دستور کار قرار گیرد البته نیاز است سازمان غذا و دارو، این دارو را وارد فهرست دارویی کشور کند تا بر اساس پروتکل‌های کشوری به بیماران نیازمند ارائه شود چون می‌تواند تا ۸۰ درصد از پیشرفت بیماری و مرگ‌ومیر، جلوگیری کند.

وی با تأکید بر اینکه افرادی که سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، بیماری‌های مزمن، قلبی، تنفسی و کلیوی دارند و ۶ ماه از آخرین تاریخ تزریق واکسن‌شان گذشته بهتر است در اماکن و محافل شلوغ از ماسک، استفاده کنند، افزود: همچنین برای نیروهای حوزه درمان و بیمارستانها به‌ویژه کارکنان بخش‌های تنفسی و عفونی، لازم است حتماً از ماسک استفاده شود، همچنین در صورت امکان بهتر است در بیمارستان‌های دانشگاهی و بزرگ از تست‌های سریع برای کمک به تشخیص کرونا، استفاده شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:  صادرات واکسن ایرانی به ۱۰ کشور آفریقایی/ تزریق ۱۴۷ میلیون دزواکسن در کشور تاکنون

جماعتی با اشاره به اختصاص چندین دستگاه NGS به کشورمان در دوران همه‌گیری کرونا، گفت: این دستگاه‌ها برای رصد و ردیابی ویروس‌های تنفسی و زیرسویه‌های در حال گردش و جدید کرونا در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز است لایسنس این دستگاه‌ها اخذ شود که امیدواریم توسط وزارت بهداشت و معاونت بهداشت این وزارتخانه انجام شود تا در ردیابی ویروس‌ها، مشکلی در سطح کشور نداشته باشیم.

انتهای پیام/+

دانه چیا برای تیروئید

Check Also

نسخه دسکتاپ ChatGPT رونمایی شد؛ اما فقط برای کاربران macOS-تایمز

OpenAI اپلیکیشن دسکتاپ ChatGPT را برای کاربران macOS معرفی کرد. این استارتاپ در جریان مراسمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *